Domowa grafika – letnie odbitki

Tworzenie grafiki w domowym “warsztacie” graficznym może wciągnąć nie tylko dzieci w różnym wieku, ale i dorosłych! Wprawdzie narzędzia są amatorskie (a nawet kuchenne :)), ale sam proces przypomina zasady tworzenia prawdziwych grafik, a efekty są zaskakujące. Warsztat, który mam do zaproponowania jest niezwykle prosty i twórczy zarazem. Z pewnością pobudzi Waszą kreatywność, pomysłowość, wyobraźnię, a być może zostaną po nim prace do udekorowania domu (autentyki!, nie jakieś reprodukcje) lub do wykorzystania do dalszych zajęć plastycznych. Nazwałam je odbitki garnkowe :).

Cały proces opisany poniżej i pomysły to wynik naszych wspólnych zabaw – moich i Sieny. Obie przyjemnie spędziłyśmy czas.

Odbitki garnkowe – wersja dla najmłodszych

Prawdziwa grafika opiera się na tworzeniu kolejnych odbitek z jednej pracy wykonanej w twardszym materiale różnymi technikami (druk wklęsły, wypukły i płaski). W wypadku naszych odbitek garnkowych rysunek jest bardziej ulotny, ale proces nakładania farby i odbijania to przedsionek magii i techniki wykonywania prawdziwych grafik. Do tego ma tę zaletę, że jest hiper sensoryczny.

Domowe odbitki 36

Dlatego ta zabawa idealnie nadaje się dla młodszych dzieci. Jest niezwykle relaksująca. To ogromna przyjemność pokryć gładką powierzchnię kremową w konsystencji farbą – jednym lub paroma kolorami – a następnie tworzyć na tym rysunki paluszkiem. Dziecko może oddać się swobodnie swoim doznaniom.

Wersja dla młodszych opiera się na wykorzystaniu tacy. Oczywiście w takie odbitki mogą też bawić się starsi – chodzi tylko o to, że maluchy bardziej cieszy część sensoryczna, a duża taca zapewnia jej więcej.

Co będzie potrzebne?

 • – Farba tempera w paru kolorach (2-4) – lub plakatowa.
 • – Taca o gładkim dnie.
 • – Szeroki pędzel lub wałek do pokrywania powierzchni.
 • – Kartka o podobnym rozmiarze do odbijana powierzchnia tacy.
 • – Opcjonalnie ołówek z gumką na końcu do rysowania, ale może być paluszek 🙂
 • – Ręczniki papierowe do wycierania rączek.

Jak to się robi?

Po przygotowaniu materiałów trzeba nanieść farbę na tacę. Można to zrobić wałkiem lub płaskim pędzlem. To była bardzo przyjemna część pracy, jak widać na zdjęciu poniżej 🙂 Rozsmarowywanie farby na gładkiej powierzchni ma w sobie coś kojącego. Siena długo była pochłonięta tą zabawą.

Domowe odbitki 2

Powstała np. “burza” – jeden z ulubionych w tym czasie motywów. Nie pamiętam, dlaczego taca jest mokra – albo wydarzył się prawdziwy deszcz, albo spryskiwacz był w zasięgu ręki :).

Domowe odbitki 38

Też powstały rysunki na tacy zrobione końcem ołówka z gumką:

Domowe odbitki 5

Następnym etapem było tworzenie odbitki z tego obrazka. Należy delikatnie przyłożyć kartkę, równie delikatnie dociskać lub gładzić – ćwicząc w ten sposób swój graficzny warsztat :). Efekt, jak widzicie poniżej … ciekawy… Nie jest to może dzieło sztuki, nie udało się odbić całości, ale przecież nie o to tu chodziło :). Można próbować wiele razy i przyglądać się efektom. Można dodawać farby na tacę albo lekko zdejmować nadmiar.

Domowe odbitki 37

Domowe odbitki 28

Trzymam tę odbitkę na kiedyś, bo ma DUŻY POTENCJAŁ! Widzę w niej niedokończoną ilustrację do baśniowej, pięknej opowieści. Ciekawa jestem, co może zobaczyć dziecko i co z nią zrobić, gdy uruchomi wyobraźnię i weźmie do ręki ołówek albo flamaster? Dlatego, cokolwiek stworzycie, każdy zamalowany arkusz warto trzymać jako przyszły materiał plastyczny – do zabawy w skojarzenia, uzupełnienie innymi technikami lub do kolaży. Te materiały są o wiele ciekawsze niż kupiona bibuła, kolorowy papier lub kolorowanki!

Samodzielne odkrywanie narzędzi i technik

Następnie zaczęło się badanie innych narzędzi. Misek: Jak wygląda świat przez takie szkło? Czy zmieści mi się tu głowa? 🙂

Domowe odbitki 3

Badanie farby: Jak pokryje moją dłoń? Co będzie jak ją odbiję na papierze??

Domowe odbitki 33

I tak powstaje pierwsza, najbardziej naturalna ODBITKA w graficznej przygodzie małego człowieka! Już ludzie mieszkający w jaskiniach wpadli na tę formę ekspresji :). Dziecko bardzo szybko dochodzi do tego samego: tworząc odbitki dłoni albo obserwując ślady swoich dłoni lub stóp na piachu :). Odkrywa w ten sposób technikę druku.

Domowe odbitki 34

Garnkowe odbitki – wersja bardziej zaawansowana

Po tych eksperymentach przeniosłyśmy się na inną powierzchnię do odbijania – na miskę. Równie cudownie pokrywa się ją farbą. Ma jeszcze jedną zaletę. Powierzchnia jest mniejsza, więc można stworzyć wiele odbitek. Resztki farby z poprzedniego nakładania pozostają na brzegach i tworzą się niepowtarzalne wzory – efekt jest imponujący, gdy zestawimy razem różne odbitki! Powstaje przecudna mozaika. Kojarzy mi się z wieloma przyjemnymi motywami, np. słonecznymi powidokami albo jakimi organicznymi formami.

Domowe_odbitki 20

Co tu będzie potrzebne?

Prawie to samo:

 • – Farba tempera. 2-4 kolory, które razem fajnie się komponują i w razie zmieszania stworzą nowy kolor. Np. u nas był to czerwony i niebieski albo czerwony, bordowy, pomarańczowy i żółty.
 •  
 • – Karta o dużym formacie (minimum A3) lub małe karteczki dopasowane formatem do odbijanej powierzchni.
 •  
 • – Płaska powierzchnia dna miski (lub innego naczynia, niekoniecznie okrągłego) o rozmiarze wygodnym do wielokrotnego odbijania i dającym szansę na narysowanie wzorków.
 •  
 • – Ołówek z gumką do rysowania wzorów (można też paluszkami :))
 •  
 • – Ściereczki papierowe (przydadzą się do wycierania dłoni i resztek farby, gdy chcecie stworzyć całkiem nową odbitkę).

Jak to się robi?

Farbę można nakładać pędzelkiem, wałkiem z gąbką albo bezpośrednio ręką. Zobaczcie, jak pod warstwą niebieskiej farby widać jeszcze resztki czerwonej z poprzedniej odbitki. Dzięki temu powstają niesamowite efekty. Starsze dzieci mogą eksperymentować koncepcyjnie, nakładając różną ilość farby, różnie mieszając, tworząc niezliczone kombinacje. Młodsze pójdą bardziej na żywioł. W każdym wypadku powstaną niezwykłe wzory i zestawienia kolorystyczne.

Po narysowaniu paluszkiem spirali następowało odbijanie. Nakładając kartkę i gładząc lub odwrotnie – przykładając miskę do kartki. Ta pierwsza wersja wydaje mi się bardziej profesjonalna i artystyczna – gładzi się, szuka odpowiedniego nacisku.

A tak wygląda pojedyncza odbitka. Hmm, jak widać,linijka obok też została pomalowana:).Domowe_odbitki 8

Siena rysowała sobie na tej misce wzorki paluszkiem i to też odbijałyśmy. Różne wersje. Rysowane palcem i farbą – pozytywy i negatywy. 

Domowe odbitki 40

Domowe odbitki 44

W różnej konfiguracji :

Domowe_odbitki 29

Zestawienie pojedynczych odbitek (na karteczkach) daje niezwykle dekoracyjny efekt. Szczerze mówiąc zastanawiam się, czy nie powiesić takiej kompozycji na ścianie – w formie kwadratu 3×3 lub 4×4. Spróbowałam też w komputerze zmultiplikować i zobaczcie, jakie to niesamowite formy. Wyglądają jak egzotyczne, ręcznie malowane kafelki! W każdym razie kojarzą mi się bardzo wakacyjnie – morsko, letnio, słonecznie, egzotycznie… Samo komponowanie tych kwadracików to dodatkowa zabawa!

Domowe_odbitki 26

Domowe odbitki 42

Tym bardziej, jeśli stworzycie parę zestawów kolorystycznych…

Domowe odbitki 13Przy następnej sesji wykorzystałyśmy żółty, pomarańczowy, bordowy i czerwony. Tym razem znowu były to ślimaki, ale też kółka i różne esy floresy, które (jeśli nałoży się w miarę ostrożnie farbę) zaczynają kojarzyć się z dalekowschodnią grafiką!

Domowe odbitki 14

Jak widzicie, możliwości nieograniczone. Nie próbowałam jeszcze zestawiać wielu kolorów. Siena jest jeszcze mała i interesowała ją bardziej część sensoryczna. Ale poeksperymentujcie ze starszymi dziećmi! Można też rysować przeróżne motywy – krzyże, figury geometryczne, punkty, serca, kwiaty. I pamiętajcie – dajcie farbom się przenikać, by stworzyły niepowtarzalny, zaskakujący efekt!

Domowe odbitki 17

Ta zabawa jest bardzo odprężająca (smarowanie) i ożywiająca (mieszanie kolorów, efekt zaskoczenia). Polecam 🙂

follow
Podziel się…