Jak wspierać kreatywność dziecka w domu – cz. 2

Witam bardzo wiosennie i zapraszam do przeczytania poniższego tekstu, jak naprawdę możemy zacząć budować twórczą atmosferę w domu. Naprawdę, czyli głębiej i długofalowo, nie stosując działających na chwilę tricków i nie odtwarzając czyichś efektownych pomysłów, ale budując w nas samych taką postawę. W pierwszym poście z tej serii pisałam o samym rozumieniu kreatywności. Ma ona związek  z codziennością, powiązana jest z twórczym, ciekawym życiem, ciekawością świata, odwagą, gotowością na wyzwania, umiejętnością odpoczynku, zatrzymania się i dostrzegania tam, gdzie inni nie widzą.

Jeśli nie jesteście przekonani, czy rzeczywiście twórcza postawa jest Wam w życiu potrzebna, chcę Was jednak zachęcić do przeczytania tekstu. Dla mnie jest ona ważna nie tylko, by być wolnym, świadomym i aktywnie podchodzącym do życia człowiekiem, ale też by chociaż zneutralizować działanie obecnego systemu szkolnego, który nie tylko nie przygotowuje dzieci do dorosłego życia, ale nawet im w tym przeszkadza. Odnoszę się do systemu, nie do ludzi, którzy muszą w nim pracować – z sympatią dla życzliwych, zaangażowanych nauczycieli.

Jak wspierać kreatywność dziecka???

Co robimy, gdy chcemy zadbać o kreatywność własnych dzieci? Często myślimy o różnych zajęciach i warsztatach albo innych doraźnych działaniach. Jednak tym, co ma największy wpływ na wspieranie odważnej, twórczej, krytycznej postawy wobec życia jest nasz dom. To tu nasiąkamy najgłębszymi przyzwyczajeniami, wartościami i postawami. Nasz stosunek do życia, nas samych i małych ludzi mieszkających z nami najbardziej na tych małych ludzi wpływa. Nie znaczy to, że mamy być jakimi ideałami, do tego z wieczną gotowością do działań twórczych. Brzmi to strasznie, jest nierzeczywiste, a nawet zaprzecza naprawdę twórczej, szczęśliwej postawie wobec życia, gdzie jest też miejsce na człowieczeństwo, odpoczynek i zabawę. 

Poniżej przestawiam Wam propozycje, co możemy zrobić. Opracowałam je na podstawie własnej wiedzy i tekstów ekspertów od dydaktyki twórczości:

jak wspierać kreatywność dziecka 6

  1. Pokaż, że sam/a jesteś twórczą osobą.

Nie musisz być mistrzynią/mistrzem kreatywności i sypać pomysłami jak z rękawa. Swoją drogą, mogłoby to zabrać przestrzeń innym domownikom ;). Nie musisz nawet mieć żadnego talentu artystycznego. Wystarczy pokazać na co dzień dzieciom, że cieszy Cię twórcze działanie i myślenie, nawet w bardzo banalnych domowych sytuacjach. Pomocne będzie poczucie humoru i chęć do zabawy, by razem wymyślać, jak skomponować kanapki, zaszyć misiowi dziurę albo co zrobić ze starym pudłem lub makulaturą? Kreatywny potencjał rozkwita, gdy dzieci widzą, że Twoją motywacją do działania w życiu jest nie tylko wypełnianie obowiązków, ale też chęć tworzenia czegoś oryginalnego i autentycznego, co ma wartość dla Waszej rodziny (nowa zabawa w sobotni poranek, obrazek, wycieczka itd.)…

  1. Pokaż, że cenisz twórczość i twórcze myślenie dzieci i innych członków rodziny.

Jak to zrobić? Pokaż autentyczne zainteresowanie tym, co dziecko zrobiło, wymyśliło, napisało, skonstruowało itd. Nie ma to nic wspólnego ze zdawkowymi pochwałami typu Piękny rysunek! ani przechwalaniem się przed innymi, jakie nasze dzieci są zdolne :). W wypadku twórczych działań dzieci warto być ostrożnym z pochwałami, bo mogą je fiksować na tym, co chwalicie zamiast zachęcać do twórczych poszukiwań. Dzieci są szczęśliwe, gdy po prostu rozmawiamy o tym, co zrobiły, doceniamy ich wysiłek i angażujemy się w zabawę, zamiast je zbywać.  Na przykład czasem zauważam słowne lub muzyczne zabawy dziecka, podchwytuję wymyślone słowa lub zwroty albo przyglądam się z zaciekawieniem, co robi.

jak wspierać kreatywność dziecka 8

  1. Rozwijanie kreatywności zacznij od pielęgnowania twórczej atmosfery.

A co to takiego?? Coś, co jest przeciwieństwem lekcji plastyki, muzyki, większości polskiego lub innych przedmiotów, jakie pamiętam ze szkoły. Główne zapamiętane składowe to: pośpiech (bo dzwonek), stres (bo ocena), skrępowanie (bo komentarze innych dzieci, a nawet wyśmiewanie), poczucie porażki (bo krytyka, wytykanie błędów, nierówno, nie według założonej koncepcji…). Twórcza atmosfera to atmosfera pełna zaufania, akceptacji, bezpieczeństwa i nieskrępowania – to podstawa elastycznego działania. Dla dzieci ciepły, bezpieczny i pełen życzliwości dla ich poczynań dom to inkubator do nauki twórczego myślenia i działania. Gdy nie czują presji i krytyki, gdy są zachęcane Twoją postawą do wymyślania i tworzenia (zamiast odtwarzania, kopiowania i naśladowania), rozwijają swoje kreatywne mięśnie i nawyki.

  1. Zapewniaj okresy aktywności i spokoju.

Dzieci w większości są przeciążone nadmiarem zajęć i obowiązków szkolnych, a nawet przedszkolnych. Aby się zregenerować psychicznie, potrzebują więc czasu niezorganizowanego, gdy same mogą decydować, co mają ochotę robić, wsłuchać się w potrzeby swojego ciała. Może potrzebują odpocząć od nadmiaru bodźców lub emocji, muszą złapać kontakt ze sobą, by naładować akumulatory? Dopiero wtedy pojawia się chęć do twórczej zabawy, uruchamia się wyobraźnia. Są też różne dzieci. Jedne rozkwitają w atmosferze twórczego hałasu, wspólnej zabawy, inne też to lubią, ale potrzebują więcej czasu w swoim świecie. Podobno wystarczy 20 minut “nudy”, aby złapać kontakt ze swoim wnętrzem. Byłabym jednak ostrożna z tą “nudą”, bo czasem dzieci na nią się skarżą, gdy brakuje im kontaktu z nami. W każdym razie odpoczynek i regeneracja to baza startowa twórczego działania.

jak wspierać kreatywność dziecka 5

  1. Daj dziecku realizować WŁASNE pasje – kluczem jest entuzjazm.

Być może wymarzyłaś/eś sobie, że dziecko będzie mistrzem robotyki, będzie pięknie tańczyć, spędzi dzieciństwo na korcie albo przeżyje przygodę malarską, ale … nie widzisz żadnego entuzjazmu dla Twoich pomysłów? Może nawet myślisz, że żadnego entuzjazmu do niczego nie widzisz…  Jeśli tak jest, to powodem może być nadmiar zorganizowanych zajęć lub próba dopasowania zachowania dziecka do naszych “dorosłych” oczekiwań.

Narzucanie naszych marzeń i ambicji gasi motywację wewnętrzną i WRODZONY entuzjazm dziecka. Gdy za to doceniasz to, co dziecko robi „od siebie” – pomagasz mu odkryć jego UNIKALNOŚĆ i talenty, tym samym budujesz jego poczucie wartości. Przyglądaj się, kiedy w oku dziecka pojawia się błysk, jakie zajęcia naprawdę je pochłaniają. Często w niepozornych zabawach jest klucz do przyszłych pasji i predyspozycji. Nie narzucaj, tylko twórz przestrzeń. Warto też być świadomym, że u dzieci koncentracja i postrzeganie systematyczności jest całkiem odmienne niż u dorosłych.

  1. Rywalizacja i ocena niszczą kreatywność.

Brak ocen i rywalizacji nie ma nic wspólnego z „głaskaniem po główce” i bezpodstawnym chwaleniem. Kreatywność to taka niezwykła ludzka sfera, która nie znosi nadmiernego oceniania i porównywania. Udowodniono, że zarówno dzieciom i dorosłym dramatycznie spada, gdy wiedzą, że biorą udział w konkursie, a ich starania będą podlegały ewaluacji. Swoboda umożliwia pojawianie się swobodnych albo głupich (bo nietypowych) pomysłów, które okazują się wartościowe albo prowadzą do ciekawych rozwiązań.

Zauważcie, że prawdziwi pasjonaci i ludzie wybitni, nawet jeśli rywalizują, to jest to dla nich sprawa drugorzędna. Większe znaczenie ma dla nich wewnętrzna motywacja, która daje im siłę, gdy coś idzie nie po myśli – a nawet w dużym stopniu impregnuje na przegraną. Czy nie lepiej wychować dziecko w tym duchu? Rywalizacja na pierwszym planie dzieli ludzi na wygrywających i przegranych, oddala od współpracy, niezdrowo uzależnia i oddala od głębszych motywacji. Za to działanie z pasją uczy dziecko determinacji, samodzielnej oceny swojej pracy i wzmacnia świadomość swoich mocnych i słabych stron.

jak wspierać kreatywność dziecka 3

  1. Wspieraj otwartość dziecka na świat, rozwijaj jego wrażliwość. 

Świat dziecka to przed długi czas głównie jego dom, ulica, miejsca, które odwiedzacie, gdzie chodzicie na spacery, szkoła/przedszkole itd. Na ich podstawie buduje swoją bazę wiedzy. Obserwuje, sprawdza, bada, dotyka, wącha, doświadcza itd. Dorośli często nie doceniają tych pozornie banalnych spraw i zjawisk: chodnik po deszczu, pączki na drzewach, sopel lodu, mina pani w kolejce. Dzieci natomiast do jakiegoś 6-7 roku życia chłoną wiedzę o świecie głównie poprzez swoje zmysły. Starsze dzieci też nie żyją suchą teorią – bazą do nauki jest praktyka i doświadczanie. Jeśli uwrażliwiacie dzieci na otoczenie – ciekawe, piękne i niezwykłe zjawiska – wspieracie ich ciekawość świata, głód wiedzy i dostarczacie materiału do budowania kreatywności i zdolności poznawczych.

  1. Wspieraj innowacyjne uczenie się dzieci i realizację własnych pomysłów.

Często są to działania dzieci, które dorosłym wydają się „stratą czasu” – jakieś dziwne obserwacje, eksperymenty albo zainteresowania, które odciągają je od bardziej wartościowych według nas spraw, np. odrabiania lekcji albo ćwiczenia “szlaczków”. Dziecko „znika”, pochłonięte zajęciem lub lekturą. Mamy tendencję do niedoceniania takich działań, bo za nie nie ma ocen w szkole, albo dziecko nie nauczy się szybko czytać. Ale to właśnie te samodzielne działania są bardzo często częścią procesu rozwijania wiedzy i umiejętności, bo dzieci mają w sobie wrodzony pęd do uczenia się i rozwoju. Wspierają też rozwijanie zainteresowań, dziecięcą ciekawość świata, pomagają odkryć, co naprawdę dobrze im wychodzi i co je interesuje. Jest jeszcze coś – przy takich działaniach dziecko jest naturalnie zaangażowane, potrafi długo się koncentrować i działać z niesłychaną determinacją. Czy nie warto trenować takich cech? 🙂

jak wspierać kreatywność dziecka 4

  1. Daj dziecku eksperymentować i testować własne pomysły.

Zaczyna się od bardzo prostych spraw: zabawy mąką, drewnianą układanką, kamykami, kijkami. Im prościej, tym lepiej. Często są to tzw. materiały otwarte (ang. open-ended) – czyli takie, które nie mają określonego przeznaczenia w zabawie, dopiero wyobraźnia i pomysłowość dziecka podsuwają sposoby ich wykorzystania. Z wiekiem pojawiają się coraz to nowe “zabawki”. Krzesło, czajnik, piasek, kamyk albo pieniek zamieniają się w niezwykłe obiekty. Przedmioty i materiały służą do eksperymentów, manipulowania, wymyślania, zestawiania, porównywania i w ten sposób rozwijają wyobraźnię oraz innowacyjność. W przyszłości dziecko przeniesie te umiejętności w dorosłe sfery i wyzwania. Gdy więc zachęcasz dziecko (czyli nie zniechęcasz :)) do testowania swoich pomysłów, pozwalasz mu stawać się aktywnie i twórczo myślącym człowiekiem, który potrafi sam kierować własnym procesem uczenia się.

  1. Okazuj tolerancję dla pomysłów innych, nowych idei i twórczych ludzi.

To dotyczy domu i szerszego kręgu ludzi. Masz tendencję do forsowania własnych pomysłów albo narzucania sztywnych schematów działania i myślenia? Nie tolerujesz albo nawet wyśmiewasz ludzi o innym stylu życia i poglądach, albo próbujesz w ten sposób „dociąć do normy” własne dziecko? Nie są to postawy, przy których kwitnie kreatywność… Dla mnie pierwszą próbą było pozwolenie na wybór własnych ubrań do przedszkola lub na spacer, choć … hmmm… te zestawy wydawały mi się co najmniej dziwne. Też pojawiły się pierwsze stylizacje włosów :).

jak wspierać kreatywność dziecka

Chroń więc dziecko przez „zuniformizowaniem”, presją, by myśleć, wyglądać, działać i być „jak inni”. Nie kłóci się to z bliskimi relacjami i poczuciem przynależności. Krystyna Kofta wspominała kiedyś w radiowej audycji swoje dzieciństwo i wyrzuty, jakie czyniła mamie, że są inni. Jej mama miała na to jedną prostą odpowiedź: Oni to oni, a my to my. Może wydawać się, że w tamtych czasach bycie innym było trudniejsze. Dziś za to bycie oryginalnym jest często naskórkowe, bo presja kultury masowej i mediów społecznościowych jest ogromna. Sami się uniformizujemy, bez przymusu.  Zacznijmy więc dobre zwyczaje od domu – nie porównujmy do “lepszego wzoru”, dajmy dzieciom możliwość wyboru, by zbudowały własną tożsamość. Czego życzę Wam i sobie też :).

follow
Podziel się…