Kolorowe lampiony ze słoików

Skąd się wziął pomysł na kolorowe lampiony ze słoików? Zaczęło się od zabawy bursztynami, których mamy cały słoik. Moja pamiątka po wakacjach spędzonych w dzieciństwie nad Bałtykiem. Obecnie słoik bardzo zajmuje Sienę – wysypuje bursztyny na stół, przegląda, miesza i porównuje z żywicą zebraną z czereśniowego drzewa. Wyjmuje też same „złote” albo ogląda pod światło. Te przezroczystości zainspirowały nas do zrobienia lampionów.

W tym samym czasie robiłyśmy własną bibułę z papieru śniadaniowego. To taka kontynuacja zabawy akwarelami w mieszanie kolorów, z której Siena powoli wyrasta (tzn. nie pochłania jej już tak bardzo, jak kiedyś), ale wciąż lubi. Bibuła jest kolorowa i transparentna, więc doskonale nadaje do się zabaw w grę światła i koloru – czyli do lampionów.

Ręcznie robiona bibuła

Bursztyny i światło

Jak się robi własną, autorską bibułę?

Potrzebny jest biały papier śniadaniowy, płaski pędzelek (może być remontowy), taca i wodne akwarele zrobione z barwnika spożywczego w proszku (lub rozwodnione tradycyjne akwarelki) oraz szklanka wody. Papier kładziemy płasko na tacy. Można zwilżyć wodą dla efektu mokre na mokrym – będzie też lepiej trzymał się podłoża. Potem malujemy ten arkusz jednym, a najlepiej dwoma pokrewnymi kolorami – dla otrzymania ciekawszego efektu! Farby pięknie rozpływają się, tworzą unikalny wzór. Papier może na początku nie „łapać” farby, bo ma warstwę wosku, ale w końcu podda się naszym zabiegom :). Zyska też dzięki temu fajną, pomarszczoną fakturę i będzie jeszcze piękniej szeleścił.

Bibuła

Bibuła

Efekty są przecudne – żadna kupna bibuła nie może równać się z tymi arkuszami! Kolory są mniej „oczywiste”, przez to bardziej przyjazne i naturalne niż te fluorescencyjne. Przechodzą w cudowne tony. Aż szkoda na początku ciąć i przetwarzać. Gdy złożyłam je razem, Siena powiedziała, że to taka książka i chciała, aby je skleić razem. Szelest opadających kartek jest wręcz kojący. Papier też cudnie wygląda pod światło. I jest go tyle, że mamy zapas na co najmniej rok.

Wspólnie robione kolorowe lampiony ze słoików

Połączyliśmy więc zainteresowanie przezroczystościami, światłem oraz kolorami i zrobiłyśmy lampiony ze słoików! Kolorowe – co rzadko się zdarza, bo najwięcej pomysłów jest na białe (też mają swój urok, są jednak inne). Robiłyśmy razem, bo samodzielne wykonanie nie będzie łatwe dla przedszkolaka. To świetna okazja, by zrobić coś  twórczego razem z dziećmi. Nie raz nas zaskoczą swoimi pomysłami – nie myślą schematami, że ma być „ładnie”, według wzoru lub przyzwyczajenia. Bawią się materiałami i pomysłami. Zachęcam!

Kolorowe lampiony – co będzie potrzebne?

Aby zrobić kolorowe lampiony ze słoików, potrzebujecie następujących materiałów:

– bezbarwne szklane słoiki (najlepiej w miarę szerokie)

– tzw. gładka bibuła (czyli niekarbowana) – w naszym wypadku zrobiona samodzielnie

– klej do prac dziecięcych – mój ulubiony to Wikol, ale tym razem użyłyśmy innego, chyba Astry

– nożyczki oraz mały płaski pędzelek (może być też remontowy – artystycznego trochę szkoda do kleju)

– dodatkowe ozdoby – u nas sznurki lniane, bawełniane oraz serduszka i gwiazdki z kory brzozy

Dodałam jeszcze parę koralików z masy solnej, które zrobiłam podczas zeszłorocznych zabaw Sieny.

Jak to się robi?

Najpierw potnijcie sobie bibułę na kawałki. Tę część będą na pewno lubiły nawet bardzo małe dzieci 🙂

Posmarujcie słoik jednolicie klejem. Nie za grubo, aby potem bibuła nie zmoczyła się za bardzo. Od razu po smarowaniu, gdy klej jest wilgotny, naklejajcie różne kawałki bibuły, według własnego upodobania i pomysłu. To jest bardzo fajna część pracy, bo dobieracie sobie twórczo kształty, wielkości i kolory. Efekty mogą być bardzo różne – całkowicie odmienne od tych przedstawionych na zdjęciach. Wszystko zależy od wyciętych kształtów i gamy kolorów, jaką sobie upodobacie.

I tu … mogą zacząć się schody. Trudno jest przykleić te kawałki jeden obok drugiego. W pewnym momencie mogą się nakładać i nie do końca przyklejać. Ale nie przejmujcie się tym. Potem, pędzeleczkiem, dosmarujecie od spodu i dokleicie – a warto też „maznąć” bibułę klejem po wierzchniej stronie. Klej zaschnie, zrobi się przezroczysty i da ciekawy efekt niejednorodności. Może też lekko odbarwić bibułę – dzięki temu efekt jest jeszcze bardziej „unikatowy”. Nie musicie dokładnie obklejać słoika – może być sporo prześwitów – to też część efektu artystycznego. Ta ręcznie robiona bibuła wygląda po prostu rewelacyjnie na tych słoikach! Na żywo zadziwiająco szlachetnie w porównaniu z kupioną.

Kolorowe lampiony ze słoika

Kojarzy mi się z naturalnymi materiałami i mozaikami. Sama byłam zaskoczona efektem i lubię teraz kontemplować sobie nasze gotowe lampiony, które stoją na komodzie w sypialni :).

Kolorowe lampiony ze słoika 19

Lampiony ze słoika

Gdy już bibuła wyschnie, można wziąć się za dalsze ozdabianie. Dodałyśmy serduszka i gwiazdki z kory brzozowej oraz naturalne sznurki. Przy szkle i dużej ilości kolorów na bibule, wyglądają bardzo harmonijnie.

Niezawodne antydepresanty i czarodzieje

Gdy już lampiony były gotowe, wstawiłam do nich świeczki i Siena była zachwycona! Zaskoczył ją chyba efekt. W czasie robienia dekoncentrowała się sporo, zajmowała po drodze innymi rzeczami, bo miałyśmy ogromną konkurencję. Babcia akurat lepiła pierogi (weekend) i pojawiły się chwile napięcia, gdy małe rączki chciały zaanektować sporą część ciasta. Gdy zaczęło zmierzchać, lampiony, święcące coraz wyraźniej przyjemnym światłem, ogrzewające ręce, odciągnęły Sienę z kuchni.

Kolorowe lampiony ze słoika 16Wieczorem przeniosłam nasze kolorowe lampiony ze słoików do sypialni, bardzo zadowolona, że udało nam się je zrobić. Miałam podobny pomysł latem – na ogrodowe, ale teraz się cieszę, że powstały właśnie teraz, u progu jesieni. Gdy szybciej nastaje zmierzch, możemy więcej się nimi cieszyć wspólnie, wspaniale poprawiają nastrój. Dzieciom to oczywiście nie jest potrzebne – za to magiczny nastrój, jaki roztaczają wieczorem w sypialni, przed snem, jest nie do uzyskania przez żadną kupioną lampkę dziecięcą. Tym bardziej że robiło się je wspólnie :).

Lampiony ze słoika

follow
Podziel się…