kreatywnoscdziecka.pl

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Drukowanie
Duży format
Edukacja
Edukacja artystyczna
Formy przestrzenne
Kolaż
KREATYWNY DOM
Lepienie
Malowanie
Malowanie w akcji
Natura
O kreatywności
Ozdoby
Rozwój dziecka
Rysowanie
Sensoplastyka
Sztuka dziecka
Taniec
WIEDZA
Wycinanie
ZABAWY
Zajęcia plastyczne

Kreatywne konstrukcje – pałac 1001 nocy albo…

Proponując dzieciom różne kreatywne zajęcia, często zapominamy, że należą do nich też kreatywne konstrukcje. Staram się nadrabiać te zaległości.

Poczucie przestrzeni jest ważne w życiu.

Być może ta dysproporcja wynika z faktu, że ogromna większość osób prowadzących zajęcia dla dzieci – kreatywne lub plastyczne – to kobiety, a nam jakoś trudniej zaprzyjaźnić się ze sferą przestrzeni. Trudno się dziwić, bo nawet dzisiaj dziewczynkom proponuje się o wiele mniej zabawek rozwijających myślenie przestrzenne niż chłopcom. A przecież im też są bardzo potrzebne! Sama widzę, jak cierpię z powodu braku zmysłu orientacji i braku wyobraźni matematyczno-przestrzennej (za to matematykę zawsze lubiłam) :). Zwiedzanie nowego miasta, jazda samochodem po nowej dzielnicy, projektowanie w głowie mieszkania stają się stresem i trudnością, a nie przyjemnością.

Kreatywne konstrukcje – pomysł na zabawę w budowanie własnego świata.

Mam dla Was bardzo zajmujący projekt – dla dziewczynek i chłopców:), który łączy konstruowanie i dekorowanie, a jest przy tym bardzo kreatywny. Co wyjdzie na koniec, zależy od pomysłowości, odwagi i upodobań!

baśniowe konstrukcje - zamek 22

Wykorzystaliśmy do niego naturalne klocki, które kosztują niewiele. Produkuje je firma Dabo. Całe pudło XXL wystarczy chyba na parę lat zabaw w kreatywne konstrukcje, ale oczywiście zależy od intensywności i rozmiaru działań :). Jeśli chcecie, możecie też wykorzystać inne elementy – różne walce, sześciany, kulki, talarki itd., które macie w domu i które da się pomalować oraz ozdobić.

Nasz projekt zdarzył się w domu już parę miesięcy temu. Był zajęciem podczas miesięcznej rekonwalescencji. Zabawa trwała parę dni. Powstały niezwykłe budowle, które kojarzą się z pałacami 1001 nocy – oddają klimat pałaców Trzech Króli. Mogą być też szopką bożonarodzeniową :).

baśniowe konstrukcje - zamek 26

Kreatywne konstrukcje w różnych odsłonach.

Mając pod ręką klocki i materiały do kolorowania i ozdabiania, możecie umożliwić dzieciom stworzenie własnego świata – według ich wyobraźni, fascynacji i umiejętności. Może się tym zająć 3-latek, ale też 12-latek, a i niejeden dorosły też się wciągnie. Wystarczy zapewnić materiały zgodnie ze wstępnym zamysłem i zainteresowaniami.

Jeśli będzie to leśna chatka, dajcie zielone, brązowe i inne leśne odcienie. Do tego patyczki, igiełki, naturalne guziki, szyszki, bibułki w naturalnych kolorach, ozdoby z kory brzozy dostępne w sklepach plastycznych, talarki z gałęzi, sznurki i co Wam wyobraźnia podpowie. Wszystko to warto ułożyć zachęcająco w miseczkach jako domowy zestaw kreatywny :).

Jeśli to będzie jakiś nowoczesny, a nawet kosmiczny budynek, dobrze mu zrobi srebrna farba, błękity, granaty, folia aluminiowa, taśmy do obklejania, druciki, metalowe confetti, stare płyty CD i co jeszcze macie w domu w tym klimacie.

Może ktoś woli starożytne mosty lub fortece? Tu już specjaliści od takich budynków znajdą kolory i akcesoria. A może ogrodowa altanka? – w zieleniach, z papierowymi kwiatami i sznurkami oraz romantycznymi ozdobami? Może wstążki, koronki, perłowe guziki, gałązki kwitnących drzew, lawendy (zależnie od pory roku)?.

Jeśli ma to być pałac, możecie użyć materiałów, jak nasze. Poniżej podaję szczegóły, z czego i jak powstały nasze kreatywne konstrukcje.
baśniowe konstrukcje - zamek 4

Materiały na zamek 1001 nocy.

drewniane bezbarwne klocki, klej (w naszym wypadku był to Vikol).

baśniowe konstrukcje - zamek 9

farby (tempery) w odpowiednich kolorach (u nas dosyć radosne, jasne kolory).

ozdoby (serduszka z kory, guziki, cekiny, piórka, wstążeczki, brokat, pomponiki) – to akurat mieliśmy w domu w stylu glamour. Guziczki i serduszka dla złagodzenia „błyskotek” :).

baśniowe konstrukcje - zamek 3

Jakie zalety mają kreatywne konstrukcje stworzone przez dziecko?

Rozwijanie zdolności manualnych, koordynacji, motoryki itd. to oczywistość. Też wrażenia sensoryczne. Przy tym wszystkim nabywa się umiejętności konstruktorskich i rozwija wyobraźnię, zagłębia we własnych pasjach. Najważniejsza jest frajda i satysfakcja. Takie budowle są dziełem dziecka. Stoją na domowej wystawce lub są używane jako unikalne zabawki, lub element dekoracji w scenerii teatrzyku.

Te ze zdjęć, zrobione jesienią, zostały wyciągnięte z szafy na czas Świąt. Babcia uznała, że to piękna szopka świąteczna (czyż nie są często w klimatach orientalnych?), pożyczyła i ozdobiła nimi kominek na czas noworoczny.

Jak powstawały pałacowe budowle?

Dużo było dodatkowych działań w czasie procesu tworzenia budowli. Dziurkowanie tektury, obklejanie różnych elementów. W domu można sobie pozwolić na tę swobodę i eksperymenty, bo jest czas i miejsce (i chwila spokoju dla rodziców :)).

baśniowe konstrukcje - zamek 8

baśniowe konstrukcje - zamek 12

baśniowe konstrukcje - zamek 18

Nie było więc napinki, że coś konkretnego ma powstać od razu. Siena, swoim zwyczajem, „lukrowała” klejem ciasteczka, czyli talarki drewna. Bawiła się dosyć długo w ten sposób. Ja już się nauczyłam, że zawsze może coś wyniknąć z różnych dziwnych działań dziecięcych :). Talarki się przydały – urozmaiciły kreatywne konstrukcje pałacowe. Kolumny wyglądają o wiele lepiej :).

baśniowe konstrukcje - zamek 11

baśniowe konstrukcje - zamek 13

Klejenie i malowanie.

Klejenie i malowanie budowli konstrukcji trwało dwa dni (oczywiście z przerwami). Jak widzicie, farba lała się zmysłowo. Czasem zastanawiałam się, co z tego wyjdzie?, czasem na chwilę dołączałam na wyraźną prośbę.

baśniowe konstrukcje - zamek 15

baśniowe konstrukcje - zamek 16

Gdy już budowle wyschły, podziwiałam je w słońcu. Razem pomalowałyśmy resztę, Siena dokleiła jeszcze swoje talarki. Dzięki bardzo „artystycznemu” potraktowaniu malowania budynków, efekt jest niezmiernie malowniczy. Staranie się, by było równo, gładko nie ma, jak widać, sensu. 🙂 Pociągnięcia pędzelka uwidaczniają charakter i wiek dziecka (nawet zacieki kleju są interesujące). Dzięki temu budowla jest autentyczna. Wygląda też dużo lepiej na koniec, gdy jest już ozdobiona. Widać, że jest handmade i ma charakter!

baśniowe konstrukcje - zamek 17

baśniowe konstrukcje - zamek 19

baśniowe konstrukcje - zamek 20

Ozdabianie – swoboda i wychodzenie poza schematyczność.

No i czas na ozdabianie! Gdybym to robiła tylko ja, byłoby to pewnie bardziej sztampowe. Równe cekiny, pomponiki na szczycie, dyskretny brokat, jakoś zaplanowane piórka… A co robi parolatek? Przykleja spontanicznie cekiny (choć z tym trochę pomagałam, bo nie jest to prosta sprawa dla malucha).

baśniowe konstrukcje - zamek 5

baśniowe konstrukcje - zamek 26

Pompony i piórka pojawiają się w zaskakujących miejscach. Doklejone zostały talarki, które ja po cichu uznałam za mało ładne – jak bardzo się myliłam!

baśniowe konstrukcje - zamek 27

Brokat sypie się „na bogato”.

baśniowe konstrukcje - zamek 25

A wstążeczki okazują się świetną „okleiną” dla kolumn. Nie wpadłabym na to, myślałam, że to będą jakieś „kokardki” itp.

baśniowe konstrukcje - zamek 7

Zadziwiające, z jakim skupieniem mogą być przyklejane nawet przez bardzo ruchliwego przedszkolaka.

Dajcie swoim dzieciom swobodę, a Was zaskoczą nieszablonowymi pomysłami, które Wam wydawałyby się niemożliwe :).

Tak naprawdę trudno oddać urok tych budowli na zdjęciu, szczególnie gdy błyszczą się i rzucają cienie w słońcu lub wieczornym oświetleniu!

baśniowe konstrukcje - zamek 24

baśniowe konstrukcje - zamek 22

baśniowe konstrukcje - zamek 23

follow
Podziel się…
Close Menu
%d bloggers like this: