kreatywnoscdziecka.pl

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Drukowanie
Duży format
Edukacja
Edukacja artystyczna
Formy przestrzenne
Kolaż
KREATYWNY DOM
Lepienie
Malowanie
Malowanie w akcji
Natura
O kreatywności
Ozdoby
Rozwój dziecka
Rysowanie
Sensoplastyka
Sztuka dziecka
Taniec
WIEDZA
Wycinanie
ZABAWY
Zajęcia plastyczne

Malowanie akwarelami i solą – baśniowe pejzaże

Pokażę Wam świetną zabawę akwarelkami i solą! To technika, która pozwala wyczarować obrazki i tła ze świata baśni i fantastyki. To zaproszenie do rozwijania wyobraźni, do eksperymentów i przy okazji przyjemna zabawa angażująca zmysły.

Odpowiednia dla małych dzieci, starszych i całkiem dorosłych. Gdybym miała czas, chętnie bawiłabym się w ten sposób cały dzień 🙂 – wymyślała różne połączenia i przechodzenie kolorów oraz różne efekty specjalne wywołane przez różne rodzaje soli, nakładanej w ten lub inny sposób.

Polecam wcześniej wprowadzić dzieci w świat samych akwarelek. Czyli: kartka, pędzelki i akwarelki bez żadnych wynalazków. Nie popieram zarzucania dzieci mnogością materiałów, technik i pomysłów. Jestem za zostawieniem przestrzeni dla działań i samodzielnych odkryć. Dlatego najpierw poznanie, jak rozprowadza się akwarelki na papierze, jak można nimi malować, jak mieszają się kolory – a potem malowanie z solą :).

Malowanie akwarelami i solą

Malowanie akwarelami i solą – co będzie potrzebne:

Farby akwarelowe – w pastylkach lub wodne (może być rozpuszczony barwnik spożywczy) – wystarczą 2-3 kolory.

Pędzelki – najlepiej trochę grubsze, aby nie zmęczyć się, zamalowując całą kartkę (a może wiele kartek :)). Dla młodszych dzieci dobrze mieć oddzielny pędzelek do każdej farby.

Kartki papieru – idealnie do akwarelek a jeśli nie macie, grubsze kartki technicznego bloku. Znalazłam przez wyszukiwarkę cenową blok akwarelowy A3 (210 g, 10 kartek) za 5 zł. Z pewnością odbiega jakością od tych droższych, ale do zabaw domowych wystarczy.

Sól – jeśli chcecie pobawić się w różne efekty, można kupić trzy grubości, np. zwykła kuchenna, trochę grubsza i bardzo gruba.

Ochrona na stół – cerata, mata, papier pakowy itp.

Ręczniki papierowe i ubranie robocze.

Malowanie akwarelą i solą 10

Malowanie kartki.

Kartkę warto pomalować, nie żałując farby. Małe dzieci nie mają z tym problemu – lubią przeważnie nakładać akwarelki szczodrze. Choć oczywiście może zdarzyć się dziecko, które lubi nakładać powoli niewielkie ilości. Do preferencji i charakteru możemy dopasować rozmiar kartki. Chodzi o to, aby nie wyschła, aby to była technika malowania mokre na mokrym. Możecie też wstępnie zmoczyć kartkę mokrym pędzlem lub gąbką.

U nas powstały piękne podmorskie głębiny. Chciałam użyć jaśniejszego niebieskiego, ale Siena wolała bardziej „konkretny” odcień. Nie dała go więc rozwodnić. I bardzo dobrze, bo na granacie lepiej widać efekt działania soli!

Gdy na jeszcze niewyschniętej farbie punktowo nakłada się inny kolor, farba pięknie się rozchodzi i miesza, powstają fantastyczne wzory. U nas zielone plamy rozlały się po morskiej głębinie – może są to plamy mieniącej się wody, może rośliny? :).

Malowanie akwarelą i solą 11

Malowanie akwarelą i solą 12

Sypanie soli na mokry obrazek.

To jest chyba ulubiony punkt młodszych dzieci :). Nabieranie i sypanie soli – czasem dużo, czasem po ziarenku … Różne grubości soli. Może to być delikatne sypanie, a może też (jak w naszym przypadku) mocniejsze wcieranie w niektóre miejsca. Powstają wtedy ciekawe faktury. Sól zaczyna powoli działać i „czaruje” na obrazku. Ważne, aby obrazek wciąż był wilgotny, aby farba jeszcze nie wyschła!

Malowanie akwarelą i solą 13

Malowanie akwarelą i solą 14

Czekanie na efekt i oczyszczanie z soli.

Ostateczny efekt widać jednak dopiero po wyschnięciu. Trzeba zostawić kartki i czekać – taka lekcja cierpliwości :). Gdy kartka jest już sucha, można obsypać sól, która się nie przykleiła. Resztę zeskrobać linijką lub twardą tekturką. Albo zostawić przyklejone drobinki soli – ich faktura tworzy dodatkowy efekt. Spróbujcie przejechać po nich dłońmi lub palcami :). Są też miejsca, w których sól na tyle podziałała na powierzchnię, że nawet oczyszczona kartka napiera delikatnej, intrygującej chropowatości. Czuć ją pod palcami.

Malowanie akwarelami i solą

Malowanie akwarelami i solą

Bajeczny świat wyobraźni.

Efekty są przepiękne! Każda kartka to osobny świat. Parę zrobiłam ja, większość dziecko. Możecie pobawić się w zgadywanki, z czym się kojarzy powstały obrazek – niekoniecznie zamalowując tak jak my, całe tło. To świetna okazja do rozwijania wyobraźni. Można też dopełnić obrazek flamastrem – dorysować linie lub kształty, które będą dopełnieniem kolorowych plam.

Pomysłów tematycznych na malowanie akwarelami i solą może być mnóstwo. Zależnie od użytych kolorów np. kosmos, burza piaskowa, lodowa kraina, łąka, Gwiezdne Wojny, baśniowy zamek, dżungla … Co które dziecko lubi, co je fascynuje, co mu przychodzi do głowy…

Zapraszam Was do zabawy!

Obserwuj
Podobał Ci się ten wpis? Proszę, udostępnij go dalej. Dziękuję!
Close Menu
%d bloggers like this: