Motyle, motyle… – nieszablonowe zabawy szablonami

Chcę Wam dzisiaj pokazać naszą domową zabawę, która zaczęła się jeszcze wiosną, ale w sam raz nadaje się na pełnię letniego sezonu! Jest świetną inspiracją do kreatywnych działań, które są proste, łatwe i zajmujące dla dziecka. Może być zastępstwem wszędobylskich, odtwórczych kolorowanek. Może być zabawą rozkręcającą, dla dzieci, które nie są oswojone z malowaniem i trudno je do niego przekonać. Brzmi to dziwnie, bo przecież dzieci z natury kochają malować! – poznawać w ten sposób świat i siebie… Ale w dzisiejszych ekranowych czasach różnie bywa. A przecież dla małego dziecka kontakt z sensorycznymi materiałami jest kluczowy dla rozwoju.

Pierwszy motylek 🙂

Zaczęło się od tego, że Siena przyniosła z przedszkola stworzoną przez siebie zakładkę do książek, na której pojawił się … motyl (poniżej)! Niby nic dziwnego, ale do tej pory nie rysowała motyli. Rysunek wyglądał na autentyczny, czyli Sienkowy. Panie z przedszkola na szczęście nie ingerują za bardzo w swobodne rysowanie dzieci.

Motyle szablony 1

Swego czasu bawiłyśmy się w malowanie różnych kwiatów akwarelkami, techniką “mokre na mokrym” jesiennych i wiosennych (tych nie ma na blogu, wiszą w sypialni na sznurkach). Dlaczego więc nie motyle?? Sienie pomysł się spodobał. Zrobiłam więc dwa szablony.

Jeśli szablony, to jakie?

Tu mam małą dygresję. Nie jestem wielką entuzjastką szablonów, choć zdarza się, że są uzasadnione. Zawsze, szczególnie gdy jest czas, staram się, by to dzieci same coś narysowały, od siebie. Szablony-gotowce są często tak doskonałe, że onieśmielają swoją wyszukaną formą i ucinają wszelkie dociekania pt. Jak ten przedmiot naprawdę wygląda?? A przecież tworzenie własnych szablonów to doskonałe ćwiczenie umysłu i wyobraźni – pamięci wizualnej, myślenia przestrzennego, umiejętności syntezy, obserwacji, itd. Dlaczego odbierać dzieciom ten wysiłek, zabawę, przyjemność i satysfakcję? Namawiam Was więc, gdy to możliwe, do niekorzystania z gotowców, do wspólnego lub samodzielnego (przez starsze dzieci) wymyślania szablonów, nawet niedoskonałych – ale własnych! Szczególnie gdy są to proste kształty. Dodatkową zabawą może być stworzenie paru wersji – przez jedno albo parę dzieci. Porównywanie ich (bez oceniania, ale z docenianiem różnic) to dodatkowa zabawa.

Pojawia się motyl paskowy i … symetria

Motyle szablony 3

Przygotowałam dla mojej 4 latki dwa szablony – jeden był inspirowany pierwszym motylkiem Sienkowym, drugi trochę bardziej skomplikowany – 4-skrzydłowy. Pierwszy namalowany motyl bardzo mnie zaskoczył. Został stworzony pasek po pasku i dziecko samo wpadło, że może być … symetrycznie :). Na drugiej stronie zaczęła odtwarzać sekwencję z namalowanego już skrzydła. Skojarzenia z matematyką, rytmem, muzyką same się narzucają. Uwielbiam tego motyla! To mój ulubiony, najbardziej inny. Zauważcie, że szablon jest banalnie prosty!

Motyle szablony 6

Zabawy „poboczne” równie ważne

Przez ostatni rok, dwa Sienę bardzo fascynowała kolorowa ciecz po rozpuszczeniu akwarelek w wodzie. Tym razem też przygotowała sobie wodne farby w pojemniczkach z akwarelek w pastylkach. Jest to dla niej tak samo zajmujące zajęcie, jak malowanie. Swego czasu jego atrakcyjność była tak duża, że kończyło się to różnie :). Na przykład fioletową powodzią w całym pojemniku. Przyznam, że schowałam na jakiś rok te akwarelki, aby doczekały czasów, gdy będą używane do malowania, a nie tylko rozpuszczania, gdyż na to zasługują. Nie jestem mamą idealną i zdarza mi się niestety tracić równowagę w takich wypadkach. Ale … dziecko podąża za swoją ciekawością. Im jest młodsze, tym bardziej fascynują go same materiały, ich właściwości, kształty, konsystencja, zapach. Gdy zaspokoją tę ciekawość, zajmą się – jak i u nas w domu – malowaniem. Starajmy się docenić tę dociekliwość małego naukowca, który bada świat. Piszę te słowa też do siebie :).

Motyle szablony 2

Motyle szablony 5

Motyle asymetryczne i monochromatyczne

Siena miała do dyspozycji: zarysy motyli na paru kartkach, farby i kredki – sama już sobie wymyślała, co zrobić z tymi materiałami. Poprosiła jeszcze o nożyczki. Zobaczcie poniżej, jakie cuda powstały! Część w domu, część w pracy u taty, gdzie musiała spędzić pół dnia. A tata był zadowolony, że dziecko ma się czym zająć :).

Po paru motylach pomalowanych farbami zaczęła eksperymentować z kreską. Z wielką pasją zamalowała monochromatycznie jednego motyla ołówkiem i … obcięła połowę. Tak samo zrobiła z następnym, pomalowanym farbami. Wycięła go jeszcze dokładniej i zaczęła obracać w przestrzeni. Powiedziała, że to taki motyl na kwiatku, co ma dwa skrzydła razem. Jak widać, maluchy uważnie obserwują rzeczywistość .

Motyle szablony 7
Wycięte motyle (lewy motyl: rewers)
Motyle szablony 8
Wycięte motyle (lewy motyl: awers)

Dziecięca swoboda, skupienie i … doskonałość

Potem zajęła się znowu malowaniem pięknych, barwnych motyli. Niektóre otoczyła obwódką. Wszystko robiła z całkowitą swobodą, a mnie zaskoczył wspaniały dobór barw, proporcji, które są charakterystyczne dla małych dzieci, gdy oddadzą się tworzeniu ze swobodą i skupieniem. Styl pracy trudny dla starszych dzieci i dorosłych, u których działa już mechanizm obawy przed rezultatem i oceną!

Motyle szablony 13

Motyle szablony 12

Motyle szablony 10

Motylami zajmowała się jeszcze, z doskoku, przez resztę dnia i następny. Materiały leżały dostępne na stoliku. Możliwości koncentracji w tym wieku są ograniczone. Zadziwia jednak, jak dużo czasu dziecko może poświęcić temu, co je pochłania. W pewnym momencie zaczęła wypełniać jeszcze motyle czarną kreską lub plamą. Wycięła też sobie małego Sienkowego motylka (na zdjęciu poniżej w prawym górnym rogu) :).

Motyle szablony 9

Następnego dnia wycięła dużego motyla i poprosiła, abym z tyłu napisała „Prezent dla dziadka Wiktora”, bo właśnie tego dnia dziadek spędzał z Sieną pół dnia :).

Motyle szablony 11

Inne pomysły na szablonowe nieszablonowe zabawy

Zachęcam Was do takich nieszablonowych zabawa szablonami! :). Mogą to być motyle jak w naszym przypadku (bardzo wdzięczny obiekt). Ale myślę, też, czy by nie zrobić czegoś podobnego z zarysami samochodów. Mogą też być kwiaty, talerze, dzbanki, misie (kiedyś u nas powstawały spontanicznie takie kolorowe misie ), rakiety, lub cokolwiek innego, drogiego sercu Waszego dziecka/Waszych dzieci.

My jeszcze wyciągnęliśmy naszą Wielką księgę robali, by poczytać o owadach i motylach. Tego lata mieliśmy to szczęście, że mogliśmy podziwiać dzikie mazurskie łąki – ich oszałamiające bogactwo kwiatów, ziół, owadów, w tym motyli. Kolory, ale też zapachy i dźwięki są tam niewiarygodne.

Motyle szablony 15

Mam nadzieję, że pomysł Wam się spodobał i podzielicie się, jak Wam poszła zabawa!

PS. Zamierzam część motyli powiesić jako obrazki w dziecięcym pokoju – w szare dni, gdy będzie nam brakować kolorów. Zamiast szablonowych reprodukcji 😉

follow
Podziel się…