Po co dzieciom kreatywność?
“Kreatywni ludzie są ciekawi, elastyczni, wytrwali i niezależni, mają niezwykłego ducha przygody i umiłowanie do zabawy.” Henri Matisse.
Możesz mieć wątpliwości, po co brać sobie do serca wspieranie kreatywności u dziecka? Może Ci się kojarzyć głównie z szalonymi artystami lub genialnymi naukowcami, w najlepszym razie jeszcze z ludźmi ze świata rozrywki i menedżerami-wybrańcami…

Na szczęście kreatywność jest badana od paru dekad i analizowana przez wielu wybitnych specjalistów. Ken Robinson określił, że – mówiąc w skrócie – kreatywność angażuje wyobraźnię, a jej rezultat ma określoną wartość i oryginalność przy ocenie uwzględniającej założony cel. Takie pojmowanie kreatywności może dotyczyć każdej dziedziny pracy, życia albo nauki!
Najważniejsze jednak, że wspieranie kreatywności pomaga dziecku rozwijać silną i szczęśliwą osobowość, uczy wielu cech potrzebnych w życiu. Nawiązując do mojego postu na ten temat, w czym pomaga kreatywność?
1. Wspiera rozwój osobowości i intelektu. Dzieci kreatywne mają większą wiarę w siebie, są bardziej ciekawe świata, lepiej się uczą i lepiej umieją rozwiązywać problemy.
2. Wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne. Kreatywność wspiera nie tylko rozwój intelektualny, ale też fizyczny i emocjonalny – dzieci są bardziej radosne, odprężone, bo mogą być sobą, lepiej znają siebie i swoje potrzeby. Mają stabilniejsze poczucie wartości.
3. Ułatwia życie – i sprawia, że staje się ciekawsze. Jeśli uda się zachować umiejętność kreatywnego myślenia do wieku dorosłego, oznacza to lepszą umiejętność elastycznego myślenia i adaptacji. Za tym idzie łatwiejsze rozwiązywanie życiowych problemów, też w relacjach, i lepsze radzenie sobie z nieuchronnymi zmianami w życiu. Łatwiej też nie dać się wciągnąć codziennej rutynie, która często hamuje nas przed pozytywnymi zmianami.

4. Zwiększa szanse na sukces zawodowy. Coraz rzadziej są poszukiwani pracownicy „posłuszni”, a coraz częściej odpowiedzialni i pomysłowi. Ludzie kreatywni częściej odnoszą sukces, bo mają do zaoferowania swój wkład w projekt lub firmę. Czy wierzycie w to, czy nie, szefowie wielkich firm biadolą, że brakuje im kreatywnych ludzi. Mimo że wciąż trudno to odczuć „szaremu pracownikowi”, czuje się, że coś wisi w powietrzu i coraz częściej docenia się tych samodzielnych, a nie posłusznych.
5. Pomaga sobie radzić z coraz szybciej zmieniającym się światem. Na podsumowanie można dodać, że we wszystkich sferach życia mierzymy się z coraz większymi wyzwaniami, jak nadążyć za zmianami, na które nie mamy wpływu. Ludzie kreatywni są bardziej niezależni i samodzielni – łatwiej im wykorzystać „nowe” oraz odnaleźć własny styl życia i własne wartości w skomplikowane rzeczywistości.