kreatywnoscdziecka.pl

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Drukowanie
Duży format
Edukacja
Edukacja artystyczna
Formy przestrzenne
Kolaż
KREATYWNY DOM
Lepienie
Malowanie
Malowanie w akcji
Natura
O kreatywności
Ozdoby
Rozwój dziecka
Rysowanie
Sensoplastyka
Sztuka dziecka
Taniec
WIEDZA
Wycinanie
ZABAWY
Zajęcia plastyczne

Po co dzieciom kreatywność?

“Kreatywni ludzie są ciekawi, elastyczni, wytrwali i niezależni, mają niezwykłego ducha przygody i umiłowanie do zabawy.” Henri Matisse.

Możesz mieć wątpliwości, po co brać sobie do serca wspieranie kreatywności u dziecka? Może Ci się kojarzyć głównie z szalonymi artystami lub genialnymi naukowcami, w najlepszym razie jeszcze z ludźmi ze świata rozrywki i menedżerami-wybrańcami…

Po co dzieciom kreatywność
Pierwszy kontakt z aparatem w komórce

 

Na szczęście kreatywność jest badana od paru dekad i analizowana przez wielu wybitnych specjalistów. Ken Robinson określił, że – mówiąc w skrócie – kreatywność angażuje wyobraźnię, a jej rezultat ma określoną wartość i oryginalność przy ocenie uwzględniającej założony cel. Takie pojmowanie kreatywności może dotyczyć każdej dziedziny pracy, życia albo nauki!

Najważniejsze jednak, że wspieranie kreatywności pomaga dziecku rozwijać silną i szczęśliwą osobowość, uczy wielu cech potrzebnych w życiu. Nawiązując do mojego postu na ten temat, w czym pomaga kreatywność?

1. Wspiera rozwój osobowości i intelektu. Dzieci kreatywne mają większą wiarę w siebie, są bardziej ciekawe świata, lepiej się uczą i lepiej umieją rozwiązywać problemy.

2. Wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne. Kreatywność wspiera nie tylko rozwój intelektualny, ale też fizyczny i emocjonalny – dzieci są bardziej radosne, odprężone, bo mogą być sobą, lepiej znają siebie i swoje potrzeby. Mają stabilniejsze poczucie wartości.

3. Ułatwia życie – i sprawia, że staje się ciekawsze. Jeśli uda się zachować umiejętność kreatywnego myślenia do wieku dorosłego, oznacza to lepszą umiejętność elastycznego myślenia i adaptacji. Za tym idzie łatwiejsze rozwiązywanie życiowych problemów, też w relacjach, i lepsze radzenie sobie z nieuchronnymi zmianami w życiu. Łatwiej też nie dać się wciągnąć codziennej rutynie, która często hamuje nas przed pozytywnymi zmianami.

Po co dzieciom kreatywność 2
A może odwrotnie?

 

4. Zwiększa szanse na sukces zawodowy. Coraz rzadziej są poszukiwani pracownicy „posłuszni”, a coraz częściej odpowiedzialni i pomysłowi. Ludzie kreatywni częściej odnoszą sukces, bo mają do zaoferowania swój wkład w projekt lub firmę. Czy wierzycie w to, czy nie, szefowie wielkich firm biadolą, że brakuje im kreatywnych ludzi. Mimo że wciąż trudno to odczuć „szaremu pracownikowi”, czuje się, że coś wisi w powietrzu i coraz częściej docenia się tych samodzielnych, a nie posłusznych.

5. Pomaga sobie radzić z coraz szybciej zmieniającym się światem. Na podsumowanie można dodać, że we wszystkich sferach życia mierzymy się z coraz większymi wyzwaniami, jak nadążyć za zmianami, na które nie mamy wpływu. Ludzie kreatywni są bardziej niezależni i samodzielni – łatwiej im wykorzystać „nowe” oraz odnaleźć własny styl życia i własne wartości w skomplikowane rzeczywistości.

Podziel się…

Kontakt

Close Menu