kreatywnoscdziecka.pl

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Drukowanie
Duży format
Edukacja
Edukacja artystyczna
Formy przestrzenne
Kolaż
KREATYWNY DOM
Lepienie
Malowanie
Malowanie w akcji
Natura
O kreatywności
Ozdoby
Rozwój dziecka
Rysowanie
Sensoplastyka
Sztuka dziecka
Taniec
WIEDZA
Wycinanie
ZABAWY
Zajęcia plastyczne

Sztuka ulotna – ożywiamy drzewko

Coraz więcej wiosny naokoło i coraz więcej niechęci do czterech ścian! Coraz mniej zajęć w domu. Wychodzę z założenia, że bieganie na bosaka, kontakt z naturą, nudą oraz przepływającymi po niebie chmurami to bardzo “rozwojowe” zajęcia w dzieciństwie, na które musi się znaleźć czas w ciepłe popołudnia i weekendy. Żałuję tylko, że tak mało mamy towarzystwa w takich działaniach. Nie znamy sąsiadów, którzy też by cenili takie zajęcia :(.

Doświadczenie czasu płynącego powoli w zgodzie z tym, co się dzieje tu i teraz, to dla mnie jedno z najmilszych wspomnień dzieciństwa. Mogę do niego wracać, gdy pragnę odetchnąć i zrzucić z siebie stres.

Wiosna i lato budzą też zmysły. Wokół mnóstwo kolorów, faktur, zapachów i dźwięków. Jednak jedno małe drzewko w naszym ogródku … uschło. A dlaczego uschło? A będzie miało liście? A dlaczego nie ma? Ciąg pytań i rozmowa o naturze.

Któregoś dnia członkowie rodziny zastanawiali się, co zrobić z uschniętym drzewkiem w ogródku. Babcia zaproponowała, że może pomalować na biało??? Ja, tak trochę dla żartu: A może na kolorowo? Siena, pomalujesz drzewko?

sztuka ulotna - ożywiamy drzewko

Nie było już odwrotu :). Siena uwielbia malować różne przedmioty – klocki, pudełka, ostatnio ze mną skrzynki. Nie ujdzie nawet na sucho pojemnikom lub butelkom na farby, jeśli się zagapię. Jakoś trudno mi powstrzymywać dziecko, gdy widzę, z jakim skupieniem to robi :).

sztuka ulotna - ożywiamy drzewko

Przygotowałyśmy więc autorskie farby temperowe. Wykorzystałam do tego cztery zakupione kolory: niebieski, magenta, żółty i biały. Siena ustaliła paletę, ja pomagałam w doborze farb i pytałam się, czy kolor już jest dobry. Robienie farb to zawsze duża frajda. Dodawanie drugiego koloru, mieszanie, czekanie na efekt…

sztuka ulotna - ożywiamy drzewko

Oczywiście nie każdy ma uschnięte małe drzewko w ogrodzie. Malować można też patyki, które się znajdzie na spacerze. Te znalezione na plaży albo na wydmach są szczególnie fajne – ale też te z parku i lasu! Można też zebrać patykowy bukiet lub parę płaskich patyków do kolażu. W ostateczności zostają patyki „lodowe”, zwane chyba laryngologicznymi.

sztuka ulotna - ożywiamy drzewko

sztuka ulotna - ożywiamy drzewko

To wcale nie taka prosta sprawa, malować te gałązki! Spróbujcie. Trzeba dokładnie pokryć je farbą ze wszystkich stron. Okazuje się, że drzewo ma dużo zakamarków i nierówności. Malowałyśmy ze dwie godziny z przerwami, co jest na 3-latka nie lada osiągnięciem! Drzewko piękniało, stawało się coraz to inne. Ja dostawałam polecenie, gdzie mam, jakim kolorem malować – robiłam to w takim tempie, by nie zdominować pracy dziecka. 🙂

sztuka ulotna - ożywiamy drzewko

sztuka ulotna - ożywiamy drzewko

Kolorowe drzewko wzbudzało duże zainteresowanie gości i nie mniej entuzjazmu. Oglądałyśmy je codziennie. Przy pierwszych deszczach chroniliśmy dużym parasolem. Wiadomo, tempera nie wytrzyma wody. Z czasem jednak przyszła ulewa… Ale tworzenie sztuki ulotnej też ma swój urok! Liczy się akcja, chwilowa radość z efektu i … życie toczy się dalej. 🙂

Obserwuj
Podobał Ci się ten wpis? Proszę, udostępnij go dalej. Dziękuję!
Close Menu
%d bloggers like this: