Układanki z naturalnych elementów

Mam dużą słabość do zbierania różnych skarbów znalezionych w naturze – na plaży, w lesie, w parku itd. Zdarzało mi się mieć bagaż lotniczy wypchany kamieniami. Wolę takie “pamiątki” niż kupić coś na siłę w sklepiku z pamiątkami.

Małe dzieci (i te starsze) też lubią takie zdobycze. Intrygują ich kształtem, fakturą, kolorami, czy są ciepłe, czy mokre, czy ciężkie? Te najmniejsze widzą świat na świeżo i dostrzegają o wiele więcej niż my w napotkanych liściach, muszlach, kawałkach kory, kroplach rosy albo pajęczynach.

układanki z naturalnych elementów 3

Dzieci chłoną naturę i dzięki jej różnorodności i bogactwu rozwijają o wiele intensywniej zmysł obserwacji, spostrzegawczość i wiele funkcji poznawczych. O wiele trudniej jest ułożyć sekwencję największy, większy, średni, mniejszy… z kamyków niż z różowej wieży Montessori. Dziecko jednak doskonale radzi sobie z tymi relacjami i kształtami w dużo mniej oczywistym zbiorze, jaki daje natura! Może nie doceniamy małych dzieci i chcemy je edukować o rzeczach i sprawach, które same dostrzegają?

Domowe zasoby skarbów

Elementy z natury są doskonałym materiałem do układanek, obrazków i konstrukcji. Kiedyś, zanim zaczęto wytwarzać na masową skalę zabawki, dzieci częściej sięgały do rzeczy znalezionych wokół siebie. Zrobiłam eksperyment i w deszczowy dzień wyciągnęłam na wierzch worek kamieni z andaluzyjskiej plaży, muszle i zasuszone rośliny.

układanki z naturalnych elementów 4

Gdy przestało padać, zrobiłyśmy ekspresowy spacer po nowe skarby. Przy okazji poleżałam w trawie beztrosko przez kwadrans, bo miałam udawać tygryska 🙂 Na środku salonu mieliśmy akurat wielką skrzynię, na której mogłyśmy ułożyć wszystkie zdobycze i kolekcję kamieni. Przypomniały mi się czasy z dzieciństwa, gdy przed blokiem układało się różne kompozycje z płatków kwiatów, liści, szkiełek, gałęzi itd.

układanki z naturalnych elementów 6

układanki z naturalnych elementów 5

Siena poprosiła mnie o zrobienie koła z kamyków. Resztę elementów układała sama. Była bardzo zajęta tymi kompozycjami. Poukładała misternie gałązki lawendy i szałwii na kamieniach, zrobiła kwiatową mozaikę i kwiatowy kopiec. Potem jeszcze ułożyła kwadrat i wieżę z kamieni.

Mandale

Starsze dzieci układają też bardziej skomplikowane kompozycje, np. wykorzystując kształt mandali (koło z symetryczną kompozycją). Jeśli robicie to z elementów z natury, bliskie to będzie oryginalnej idei dalekowschodniej mandali, by na końcu dzieło zniszczyć. To, co ważne w takim podejściu to sama aktywność układania, skupienie, przeżywanie i końcowe spojrzenie na dzieło, z którym potem się rozstajemy.

układanki z naturalnych elementów 8

układanki z naturalnych elementów 9

układanki z naturalnych elementów 10

układanki z naturalnych elementów 11

Sensoplastyka z natury

Małe dzieci wciąga poznawanie nowych kształtów, faktur, ciężarów, kolorów, zapachów… Nie musicie chodzić na zorganizowane zabawy z sensoplastyki. Od zawsze takie rzeczy dzieci miały na wyciągnięcie ręki i bawiły się sensoplastycznymi materiałami! Wróćcie więc do tych dobrych zwyczajów. Prostota, brak wydatków, relaks w naturze i swoboda to dodatkowe atuty. A jest ich na pewno więcej!

układanki z naturalnych elementów 2

układanki z naturalnych elementów 12

układanki z naturalnych elementów 14

Układanki – co można wykorzystać?

Do takich zabaw można wykorzystać skarby natury (kwiaty, nasiona, liście, trawy, kamienie, szyszki, patyki, muszle, korę drzew, twarde owoce) albo skarby  kuchni (fasolki, orzechy, makarony, nasiona, migdały itd.). Można je układać na piachu, na trawie, na mchu, na parkowej ławce, na skrzyni albo piknikowym kocyku.

Trochę jednak szkoda, że tych pięknych prac nie można zachować :). Ale od czego są zdjęcia? I zawsze można zacząć nowe układanki. O każdej porze roku znajdziecie nowe skarby – w innych kolorach, innych klimatach…

układanki z naturalnych elementów 14

 

Obserwuj
Podobał Ci się ten wpis? Proszę, udostępnij go dalej. Dziękuję!