Zaczarowany zamek halloweenowy lub zimowy

Mam dla Was wspaniałą zabawę na czas, który właśnie się zaczyna. Długie jesienne i zimowe wieczory domagające się szczypty magii, by stworzyć niezwykłą, zaczarowaną i, oczywiście, kreatywną atmosferę! Wymyśliłyśmy ją wspólnie z Sieną, która bardzo lubi konstruować, rysować, dorysowywać różne ramki, wzorki itd. oraz ozdabiać, najlepiej naklejkami. :). Zaczarowany zamek halloweenowy, który równie dobrze może być zamkiem andrzejkowym, zimowym, karnawałowym, a nawet może zamienić się w szopkę bożonarodzeniową.

Zamek Halloweenowy 11

Zaczęło się od tego, że potrzebna nam była ozdoba na ścianę na zeszłoroczne urodziny. Z ozdobą nie wyrobiłam się, ale … powstał pomysł. I to jest najważniejsze! Pomysł, który można rozwijać przez wiele dni, a nawet tygodni. Można też odnawiać co sezon, jeśli go polubicie. Tak jak ubieranie choinki albo ozdabianie dyń.

Ma mnóstwo zalet:

  1. Obejmuje działania, które najczęściej dzieci lubią – wycinanie, konstruowanie, naklejanie, dorysowanie, ozdabianie itd.
  2. Kosztuje niewiele – wystarczy parę brystoli, pisaki, odrobina brokatu i błyszczące naklejki, które dziś są dostępne w niemal każdym sklepie papierniczym lub księgarni.
  3. Jest świetną okazją, by dzieci same zajęły się twórczymi działaniami (dla rodziców często dodatkowy bonus – chwila na swoje zajęcia :)) i robiły to zgodnie ze swoimi koncepcjami.
  4. Jest to tez pomysł autentycznie kreatywny. W każdym domu może powstać całkowicie inny zamek – albo inna zaczarowana budowla. Wszystko zależy od inwencji dzieci.

Zamek Halloweenowy 10

Zamek Halloweenowy 15

Zamek halloweenowy lub inny – co Wam będzie potrzebne?

– Duży brystol – kolorowy albo biały. Ja mam obok siebie hurtownię papierniczą, gdzie takie brystole kosztują niewiele – ale też wiem, że w dobrych cenach są na Allegro.

– Nożyczki, taśma dwustronna, pinezki lub “gumki” do przyklejania.

– Cienkopisy, flamastry, farba z brokatem i naklejki – w naszym przypadku. Ale przecież możecie użyć całkiem innych ozdób – farb różnego rodzaju (tempery, plakatówki, akwarele), kredek (ołówkowych, pasteli olejnych, pasteli itd.), innych elementów (piórek, pomponików, drewnianych talarków, patyczków, gwiazdek, drucików – co znajdziecie lub co macie pod ręką).

Projektowanie i konstruowanie

Nasz zamek halloweenowy powstał na bazie rysunku, który widać na ścianie na jednym ze zdjęć. Zamek-prototyp został rozbity na figury geometryczne, wycięte w kolorowych brystolach. Mamy więc tym razem konstruowanie na bazie płaskich figur (jakiś czas temu pokazywałam zamek 3D). Starsze dzieci mogą same sobie zaprojektować kształt. To okazja do rozwijania zdolności konstruowania i używania figur geometrycznych, jeśli się na nie zdecydują. Zamek oczywiście może być wycięty całkowicie inaczej niż nasz – z innych figur albo w całości. Może też być wycięty w białym brystolu i pomalowany 🙂

Zamek Halloweenowy 1

Wycinanie i naklejanie

Figury wycięłam razem z Sieną, bo była jeszcze mała. Nie musi to być idealne wycięcie – wszelkie chropowatości i nierówności dobrze robią takiej magicznej budowli :). Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, czyli niedokończony remont: miałyśmy do dyspozycje wielką płytę opartą o ścianę, do której można było przykleić zamek. Można też na ścianie albo na dużej szafie lub tablicy. Wykorzystałam do tego taśmę dwustronną (można też pinezki). Tę pracę zostawiłam już Sienie, która jest wielbicielką wszelkich taśm:). Oczywiście naklejanie na ścianę musiało odbywać się wspólnymi siłami.

Zamek Halloweenowy 2

Zamek Halloweenowy 3

Rysowanie i ozdabianie

To był czas, gdy Siena uwielbiała rysować różne kopertowe kształty, ramki, krzyżyki, kółka – bawiła się często tymi kształtami. Powstawały też pierwsze domki z oknami i drzwiami. Dlatego od razu zabrała się do dorysowanie pustemu zamczysku wszystkich elementów. Pod ręką była też farba z brokatem. No i oczywiście naklejki.

Zamek Halloweenowy 5

Nasz zamek halloweenowy był ozdabiany stopniowo – przez parę dni i poranków. Bywało tak, że jednego dnia Siena sporo zmieniła w zamku, a innego dodała tylko parę kresek albo naklejek albo obrysów.

Zamek Halloweenowy 6

Zamek Halloweenowy 7

Nie  interweniowałam w jej pracę, ale wykazywałam zainteresowanie i entuzjazm. Jedynie z mojej inicjatywy (ale rękami Sieny, która chciała wszystko zrobić sama) powstały może dwa okienka na pustych polach i może parę obrysów. Całość to więc całkowicie samodzielna praca dziecka. Szczególnie obłędnie wygląda wieża (druga od lewej strony), która mieni się obrysowanymi gwiazdkami.

Zamek Halloweenowy 14

Zamek Halloweenowy 13

Zamek jest tak cudny, że go oczywiście zostawiłam. Leży na górze szafy i szkoda mi go wyrzucać. Jest taki bardzo Sienkowy – z tego okresu jej działań. Być może niebawem go znowu powiesimy.

Zamek Halloweenowy 12

Mam nadzieję, że potem uda nam się stworzyć jeszcze inny zamek! Może w okresie andrzejkowym, może już bardziej zimowym. Bardzo bym chciała, bo pamiętam, ile radości i satysfakcji dawało jego tworzenie 🙂

Życzę Wam świetnej zabawy i równie dużo radości dzieci! Ciekawa jestem, jakie zamki, zameczki i zamczycha powstały u Was? Może ktoś się pochwali? 🙂

follow
Podziel się…