O blogu

Witam Cię na moim blogu! Jeśli tu jesteś, to zakładam, że interesuje Cię twórcze życie i nowoczesna edukacja. Cieszę się, że mogę dzielić się z Tobą moją wiedzą, doświadczeniem i pomysłami do wykorzystania w praktyce. Może Ty chcesz się podzielić swoimi? Zapraszam :). Celem tego bloga jest inspirowanie, by na co dzień spędzać czas w sposób, który zbliża członków rodziny, daje radość i wyzwala Wasz potencjał. A wszystko bez dociskania śruby, by być “naj” – Twojej, a szczególnie dzieci. Z miejscem na harmonijny rozwój, Wasze potrzeby, odpoczynek, kreatywność i cieszenie się codziennością.

“To nie dla mnie”?

Być może uważasz, że do takiego życia potrzebne są specjalne geny, umiejętności i dużo pieniędzy. Jeśli tak jest, to zapraszam do tekstów na temat kreatywności i kreatywnego domu, które rozwiewają te mity. Każdy człowiek jest z natury kreatywny – potrzebujemy tej cechy, by poradzić sobie ze złożonymi problemami i przeżywać radośnie naszą codzienność. Nawet jeśli została w nas stłumiona dawno temu – a u większości z nas tak się stało. Dlatego wolę brać sprawy w swoje ręce. Też jeśli chodzi o edukację, jakiej doświadczyliśmy i wciąż doświadcza większość naszych dzieci. Biorąc pod uwagę, jak będzie wyglądał świat, gdy nasze dzieci dorosną, jest konieczne, by rodzice byli świadomi, jakie umiejętności, wiedza i wartości będą im potrzebne w tej szybko zmieniającej się rzeczywistości. Niezależnie, czy zostaną lekarkami, rzemieślnikami, artystkami, biznesmenami, a może kimś całkiem innym.

Kreatywność Dziecka - O blogu

Dlaczego „kreatywność dziecka”?

W centralnym miejscu mojego bloga (w nazwie) umieściłam kreatywność.  Z dwóch, a nawet trzech powodów. Po pierwsze to moja zawodowa „działka”. Po drugie, autentyczna kreatywność, jest dla mnie osią, wokół której kręci się wiele ważnych tematów. Wypływa z i wpływa na poczucie szczęścia, wolności i zdrowie psychiczne. Związana jest z odwagą, samodzielnością, współpracą, krytycznym myśleniem. Łączy rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. O kreatywności mówi się coraz więcej, wymaga i deklaruje. Jednocześnie wokół niej narosło wiele mitów – dlatego chcę z Wami dzielić się rzetelną wiedzą. „Kreatywność dziecka” to nie tylko naturalna potrzeba tych najmłodszych, ale też tych całkiem dużych – i to jest trzeci powód nazwania tak bloga :).

Nowa edukacja

Edukacja w obecnej formie przeżywa głęboki kryzys. Szczególnie w naszym kraju system edukacyjny to moloch i skansen w jednym. Nie godzą się już na to lub męczą w tym systemie bardziej świadomi rodzice i nauczyciele (nie wspomnę o dzieciach). Obecna nauka potwierdza, że wielogodzinne siedzenie w ławkach, pasywna transmisja teoretycznej wiedzy, zmuszanie wszystkich do opanowania tego samego „kanonu wiedzy” (poddawanego w coraz większą wątpliwość) jest wyjątkowo nietrafnym podejściem. Widzimy coraz wyraźniej, że nie takiej edukacji chcemy. Pragniemy, by rzeczywiście przygotowywała do życia, dała możliwość rozwijania indywidualnego potencjału, wspierała w rozwijaniu ważnych życiowych umiejętności i przy tym dawała możliwość tworzenia więzi i poczucia przynależności. W blogu nawiązuję do tych zagadnień.

kreatywność dziecka info

Twórcza zabawa

Dzieci mają silną potrzebę poznawania, tworzenia, eksperymentowania i wyrażania siebie. Umożliwiają im to różne kreatywne zabawy, projekty i sztuka. To w tego typu aktywnościach rozwijają swój kapitał na przyszłość, m.in. odwagę, dociekliwość, umiejętność rozwiązywania problemów, cierpliwość, poczucie własnej wartości, umiejętność współpracy i wiele innych cech.

Ken Robinson w jednej z książek powiedział prowokująco, że taniec jest ważniejszy od matematyki. Jako wielbicielka matematyki i tańca muszę mu przyznać rację. Przez długi czas ruch i działania twórcze są o wiele ważniejsze dla rozwoju dziecka niż działania matematyczne. Nie tylko dla rozwoju emocjonalnego i fizycznego, ale też umysłowego. Jestem przeciwniczką zmuszania dzieci do jak najwcześniejszej nauki akademickiej, kosztem zrównoważonego rozwoju. Poza tym podejście oparte na wspieraniu wolnej zabawy, dziecięcych projektów, działań artystycznych i możliwości “wybiegania się”, daje dziecku lepszy kapitał, by poradzić sobie też z literami i liczbami, a przede wszystkim daje wiedzę, jak je potem wykorzystać. Bo nie o literki liczby chodzi, ale o pogłębianie wiedzy i rozwijanie umiejętności.

Kreatywność Dziecka - O blogu 2

Czy chcesz się przyłączyć?

Obawiasz się, że nie masz zdolności?? Boisz się bałaganu w domu związanego z tzw. twórczymi zabawami? Będę chciała Cię przekonać, że przy odrobinie przygotowania i z ogólnie dostępnymi materiałami łatwo stworzysz warunki, w którym rozkwitnie Wasz rodzinny duch kreatywności, eksperymentowania i zabawy. Może trzeba będzie poluzować skłonność do pedanterii, jeśli masz;) – ale warto, bo nie jest ona dla nikogo korzystna. Czasem to wymaga zerwania z „idealnym obrazkiem” domu, siebie, dziecka, zaprzestania porównywania się z innymi i skupieniu na tym, co dla Was jest ważne.

Nie proponuje przy tym jednego scenariusza i recepty dla wszystkich. Ważne jest, co lubią i co chcą robić dzieci – nie ma mowy o „zmuszaniu do kreatywnych zajęć”! Mamy różne osobowości, upodobania, potrzeby i zwyczaje. Chcę inspirować, a nie instruować. Z dala od wszelkich „kreatywności w pigułce” i „kreatywności” w 10 punktach do wdrożenia.

Co tu znajdziesz?

WIEDZĘ, jak wspierać potencjał tkwiący w każdym dziecku – wrodzoną kreatywność, ciekawość świata, talenty oraz potrzebę wyrażania siebie. Też o nowej edukacji, potrzebie zabawy i o wspieraniu harmonijnego rozwoju.

INSPIRACJE i PRAKTYCZNE POMYSŁY na wspólne zajęcia kreatywne i artystyczne z dziećmi do realizacji dla każdego w domu. Argumenty nawet dla największych sceptyków, dlaczego takie działania są ważne dla rozwoju dziecka.

PORADY, jak tworzyć twórczy dom, jak być rodzicem (człowiekiem, pracownikiem itd.), w którego życiu jest miejsce na kreatywność jako wspierającą nas umiejętność. Możliwość pogłębienia wiedzy (i obalenia mitów) na temat kreatywności: czym ona tak naprawdę jest i z czym jej nie mylić?

Zapraszam!

Podziel się…

O autorce

Do stworzenia tego bloga zaprowadziło mnie wiele dróg – zawodowych i osobistych. Nie jestem zawodową blogerką, więc nie piszę regularnie. Jednak w teksty wkładam dużo pasji i serca – dzieląc się z Wami moimi odkryciami i przeżyciami.

Zawsze byłam życiowym podróżnikiem i odkrywcą. Szczerze mówiąc, przez długi czas biegłam do przodu, nie zatrzymując się, by pomyśleć … o sobie. Jednak własna (niezależna) natura nie pozwalała mi zagrzać miejsca nawet tam, gdzie osiągałam sukcesy. Zajmowałam się złożonymi projektami, budowałam strategie marek i komunikacji, a potem organizowałam duże imprezy biznesowe. W pewnym momencie trafiłam do pracy w londyńskim City, gdzie moimi klientami i współpracownikami byli ludzie ze wszystkich stron Europy i świata. Ta bardziej „biznesowa” część mojego życiorysu nauczyła mnie cenić działanie i nie trzymać głowy „w chmurach”. Połączenie wiedzy i doświadczenia związanego ze sztuką, ekonomią i rozwojem człowieka daje mi szerszą perspektywę.

kreatywnosc_dzieca_o_autorce

Przez jakiś czas mieszkałam też w egzotycznej Andaluzji, gdzie pomagałam w promowaniu oferty edukacyjnej i kulturalnej miejscowej szkoły. W tym samym czasie zaczęłam przygodę z dziennikarstwem podróżniczym i edukacyjnym. Mam za sobą doświadczenie bycia i pracowania w niezwykle różnorodnych kulturowo środowiskach.

Po urodzeniu dziecka zatrzymałam się i zdobyłam na odwagę całkowitej zmiany zawodu. Podjęłam studia podyplomowe z arteterapii z intencją poznania znaczenia twórczości i kreatywności dla zdrowia i rozwoju człowieka. Mam za sobą praktyki kliniczne, prowadziłam też warsztaty terapeutyczne i rozwojowe dla dzieci. Opieram się na podejściu terapii ekspresyjnej, która pomaga człowiekowi odkryć własne zasoby i zmierzyć się ze swoimi problemami przez m.in. autentyczną relację, równowagę rozwoju fizycznego, emocjonalnego i poznawczego oraz dostęp do własnej wewnętrznej kreatywności, którą posiada każdy człowiek.

Bycie mamą uświadomiło mi, jak daleko od akceptowalnego stanu jest obecna edukacja w Polsce. Od sześciu lat zagłębiam idee nowej edukacji („nowej”, choć znane już od co najmniej wieku!), które wspierają dziecko w rozwoju, odkrywaniu swojego potencjału oraz budowaniu umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu. Moim marzeniem jest współtworzyć edukacyjne miejsce oparte na szacunku, współpracy i nowoczesnej myśli dydaktycznej, przystającej do XXI w. Wciąż rozwijam wiedzę i doświadczenie z dydaktyki twórczości. Wielką inspiracją w edukacji jest dla mnie podejście Reggio Emilia. Cenię zdobycze neurodydaktyki i ideę szkoły demokratycznej. Mam uprawnienia do prowadzenia zabawy malarskiej (Malortu) według Arno Sterna. Mam za sobą kursy i warsztaty rozwijające kreatywność. Przeszłam bardzo inspirujący miesięczny proces rozwojowy „Odszkolnienie” u Agnieszki Stein – bezcenny w rozprawieniu się z wieloma osobistymi mitami na temat procesu uczenia się i podejścia do nauki.

Cenię też spokój i codzienność. Odpoczywam na świeżym powietrzu, przy twórczych zabawach lub książce. Latem uwielbiam pływać w jeziorze, zimą łyżwy i basen. Na co dzień jogę (kręgosłup!), spacery, a mniej na co dzień taniec. Lubię wartościowe rozmowy z ludźmi na ważne tematy. Lubię też czasem gotować, a co jakiś czas mam wenę do robienia zdjęć lub odkrywania nowych zajęć twórczych.

Podziel się…

Trochę o podejściu i kreatywności

Sporo mówi się o kreatywności dzieci. Jednak tak różnie się ją pojmuje, że chętnie przybliżę Ci moje rozumienie tego słowa w kontekście bloga.

Kreatywność Dziecka - Podejście 7

Kreatywność to nie wyalienowana umiejętność ani funkcja umysłowa, która ujawnia się w wyjątkowych sytuacjach u nielicznych. To bardziej cecha sposobu myślenia, życia, poznawania świata i podejmowania decyzji. Wspiera ją wolna zabawa, twórczość, wiedza, wspólne działania, odpoczynek, a także wiele umiejętności i cech, które z nią się wiążą, wpływają na nią i są przez nią wzmacnianie.

Kreatywność nie jest czymś nadzwyczajnym – jest częścią codziennego życia i doświadczenia. Wszyscy jej potrzebujemy, w mniejszym lub większym stopniu. Jeśli pozwolimy ją zachować naszym dzieciom, ułatwi im funkcjonowanie w złożonej współczesności. Kreatywność sprawia, że jesteśmy bardziej elastyczni, wrażliwi, otwarci, łatwiej radzimy sobie z trudnymi sytuacjami i łatwiej nam znaleźć drogę do samorealizacji.

Kreatywność Dziecka - Podejście 3

Zawodowo oraz na blogu preferuję zajęcia, które wspierają rozwijanie samodzielnej, świadomej i kreatywnej osobowości. Dają swobodę poszukiwań, możliwość wyboru, rozwijania wyobraźni, umiejętności i wiedzy podążając za własną ciekawością. Co to oznacza? Dorosły zapewnia inspirujące materiały, rozmawia z dzieckiem o tym, jak ich można użyć, ale ostatecznie sposób realizacji i ekspresji zależy od dziecka.

Kreatywność Dziecka - Podejście 6

Unikam pomysłów i scenariuszy zajęć, gdzie kolejne kroki są przewidywalne – chyba że dziecko postanowi powtarzać dziesiątki razy swój pomysł (co się często zdarza, gdy je coś zafrapuje). Trzymam się też na dystans od podejścia, gdzie efekt pracy ma zadowolić przyzwyczajenia i poczucie estetyki dorosłego, jego rozumienie twórczości i “osiągnięć” dzieci.

Trzymam się też z daleka od kreatywności na siłę – gdy od dziecka oczekuje się wymuszonej oryginalności, „wyrafinowanych” (dorosłych) pomysłów, kosztem autentyczności, zgłębiania tematu lub doskonalenia umiejętności zgodnie z etapem naturalnego rozwoju dziecka.Kreatywność Dziecka - Podejście 8

Oczywiście wymaga to większego zaufania do dzieci, ich możliwości, większej cierpliwości, tolerancji (też pozornego i rzeczywistego chaosu :)) oraz często konfrontacji z własnymi przyzwyczajeniami wyniesionymi ze szkoły i życia. Za to efekty mogą być naprawdę zaskakujące – dawać radość i satysfakcję zarówno dzieciom, jak i dorosłym, gdy widzą, jak dzieci rozkwitają. Bo dzieci potrafią więcej, niż nam się wydaje 🙂

Podziel się…

Kontakt