Kosmos i gwiazdy dla dziewczynek (…i chłopców :))

Dziewczynkom jakoś trudniej zafascynować się kosmosem. Nie bawią się rakietami (a szkoda, bo to przecież przyjemnie poszybować rączką w przestrzeń, która zamienia się w kosmiczną). Gdy dorosną, sprzęt techniczny i nauka też im nie po drodze… Bawią się może gwiazdką na czarodziejskiej różdżce i gwiazdkowym confetti. Dobrze, że jednak gwiazdy w jakiś sposób są obecne w ich świecie :).

Ten post dedykuję wszystkim małym dziewczynkom, które zafascynowały się kosmosem, planetami, rakietami, pyłem księżycowym, obcymi cywilizacjami itd. Niech sięgają prawdziwych gwiazd! Na szczęście pomaga im w tym dzisiaj magazyn „Kosmos”. A ja dzisiaj chciałam Wam przedstawić nasze kosmiczne przygody z ostatnich tygodni. To takie historie, które może przekonają Was, że nic tak nie rozbudza ciekawości dziecka (nawet niespełna 4-latka) jak wspólna zabawa, przygoda, intrygujące dzieci książki, przedmioty i historie opowiadane w domu.

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 14

Pamiętam, że w dzieciństwie uwielbiałam wpatrywać się w rozgwieżdżone niebo i słuchać opowiadań taty o kosmosie. Pamiętam mój zachwyt i zdumienie tajemnicą kosmicznej przestrzeni. Księżyc przyciąga już uwagę niemowlaków. Siena, gdy tylko nauczyła się wypowiadać pierwsze słowa, na widok Księżyca wykrzykiwała Moon! (po angielsku to słowo jest łatwiejsze dla malucha).

Nocna księżycowa wycieczka

Zaćmienie Księżyca w lipcowy wieczór miało być zaćmieniem stulecia! Trudno pominąć takie wydarzenie. Chcieliśmy pojechać parę kilometrów za miasto koło 21-ej, aby obejrzeć je w panoramicznej scenerii. Oprócz Księżyca mieliśmy szansę zobaczyć czerwonego Marsa, który był w tym czasie najbliżej ziemskiej orbity. Czy zabrać na tę wycieczkę niespełna 4-latkę? Gdy tylko powiedzieliśmy Sienie o planach, przez cały dzień opowiadała o zaćmieniu. Nie było wątpliwości, że pojedzie :).

Dzień wcześniej, przez przypadek, podsłuchała w wiadomościach, że … na Marsie odkryto jezioro. Nie mam pojęcia dlaczego, zrobiło to na niej wrażenie. Nie mamy w domu za dużo rzeczy związanych z kosmosem, żadnych zabawek w tych klimatach. Następny przypadek sprawił, że od wujka pożyczyliśmy książkę o kosmosie dla młodzieży jako „podpórkę” do utrzymania konstrukcji zakrywającej okno przed upałem. Siena też się nią zainteresowała. Zadawała pytania „(A co to jest? i inne). Potem opowiadała różnym członkom rodziny, że Ziemia jest okrągła, tylko nie widać, bo jest taaaaka duża! Nie mam pojęcia, jak takie rzeczy wyglądają w głowie prawie 4-latki :). Klimat kosmiczny wokół nas gęstniał…

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 10

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 11

Spakowaliśmy dziecko w piżamie i wyjechaliśmy za miasto na zaćmienie. Znaleźliśmy kapitalną miejscówkę z dala od miejskich świateł z doskonałym widokiem na „zaćmiony” Księżyc i świecącego mocno Marsa! Siena zebrała na drodze parę kamieni i z całkowitą pewnością powiedziała: to są gwiazdy, które spadły. Jeszcze po dwóch tygodniach opowiadała wujkowi z okrzykami entuzjazmu: widziałam zaćmiony Księżyc!, i Marsa!, i Drogę Mleczną!

Kosmiczne kamienie i krajobrazy

Miałam zachowanego linka o tworzeniu kosmicznych krajobrazów, bo pomysł mnie zachwycił. Chciałam bardzo wypróbować tę metodę malowania. Bardzo podoba mi się kosmiczna paleta pełna głębokich granatów, fioletów, błękitów, różów, odrobiny żółci, złota i srebra.

Jednak pomyślałam, że dla młodszego przedszkolaka to nie jest jeszcze tak zajmujące i zbyt trudne. Trzeba znać dobrze różne kosmiczne ciała. Ale dlaczego nie pomalować naszych kamieni?? Potrzebne będą tylko farby akrylowe w odpowiednich odcieniach i gąbeczka kuchenna pocięta na mniejsze kwadraty. Tymi gąbeczkami maluje się kamienie dociskając (nasączone farbą), a potem nakrapia plamki. W oryginale białe, u nas złote i srebrne. Nie trzymałyśmy się do końca metody, ale kamienie wyszły obłędne – prawdziwie magiczno-kosmiczne! Można je wykorzystywać do kosmicznych zabaw w przyszłości!

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 22

Przyjrzyjcie się z bliska. Czyż nie wyglądają, jak cuda natury?? A raczej cuda kosmosu!

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 23

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 20

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 21

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 4

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 5

Planeta Ellus i jej przedziwny świat

Zaczęliśmy żyć tym kosmosem, tym bardziej że zbliżała się też noc Perseidów. Nowe wrażenia podziałały na wyobraźnię dziecka, które właśnie weszło w okres wymyślania historii. Pewnego dnia oglądała ze mną książkę-podpórkę, wskazała na jedną planetę i oznajmiła, że jest to … planeta Ellus! Ukryłam zdziwienie i słuchałam dalej. Oto zapis całej naszej rozmowy:

To jest planeta. – Siena pokazuje na planetę w książce.
A co to za planeta? – pytam się ja.
To Ellus. – oznajmia Siena z pełną powagą, pewnością i tonem eksperta.
O! A kto na niej mieszka? – dopytuję się.
Siena od razu odpowiada: Nikt. Ona jest bezdomna.
Po chwili namysłu dodaje: Tam mieszkają tylko takie kosmosaune zwierzęcia… Mają takie grube futro i gruby ogon, że zacznie krew lecieć, jak się pogłaska ogon. A sierść mają taką milusią 🙂 – dodaje rozczulonym tonem. Ciągnie dalej: I brzuch też mają taki kłujący. Tylko plecy nie mają kłujące.

Byłam bardzo zdumiona tym wymyślonym światem, więc na drugi dzień, razem z tatą znowu zapytaliśmy się o tę planetę. Usłyszeliśmy … dokładnie tę samą historię ze szczegółami o ogonie, brzuchu, sierści itd.! Postanowiliśmy jeszcze dopytać:
Czym się żywią? – chodzi o te „kosmosaune zwierzęcia”. Myśleliśmy, że „zagięliśmy” Sienę, ale ona na to ze spokojem:
Żywią się gwiazdami – i to im nie szkodzi.
Zatkało nas, więc pytamy dalej: Co piją?
One piją niebo.

Chyba rzeczywiście formalna edukacja zabija kreatywność… Mariusz jeszcze ciągnął dalej:
A Ichibuchton? ¬– nawiązał do nazwy wymyślonej kiedyś przez Sienę. Razem wtedy uznali, że to chłopiec z kosmosu, więc jakoś się kojarzyło.
– Hibot – na to Siena spokojnie – mieszka na tej planecie bezdomnej.A kto to jest? – znowu nas zatkało. – To taki jaszczur.

Możemy się zastanawiać, z kim my mieszkamy ;). Może mamy w domu mieszkankę innej planety? : Siena jeszcze bardziej nas zdumiała, gdy narysowała … „kosmosaune zwierzęcie”. Było bardzo sugestywne i niepodobne do innych jej rysunków. Zobaczcie sami:

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 16

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 17

Dodatkowo tajemniczą formę (poniżej). Może to przekrój Słońca??? 🙂

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 13

Kosmos i gwiazdy dla dziewczynek – spadające Perseidy

To już raczej zbieg okoliczności, ale w tym samym czasie Siena zaczęła rysować piękne gwiaździste kompozycje. Wybraliśmy się razem jeszcze na noc Perseidów. Cały dzień przed wyprawą krzyczała: jadę na noc Preselidów/Pelseidów! Tym razem usnęła po drodze i trzymałam ją na rękach, oparta o samochód, wpatrując się w niebo, na które co jakiś czas przeszywały smugi gwiezdnego światła. Na drugi dzień była bardzo rozczarowana i chciała jechać jeszcze raz. 

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 9

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 12

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 15

kosmos i gwiazdy dla dziewczynek 1

Chciałabym uczynić rodzinną tradycją to letnie obserwowanie nieba i spadających gwiazd. Zachęcam Was do gwiezdnych wycieczek z dziećmi. Zdziwiłam się, jak ożywczo i wyciszająco działa wpatrywanie się na ugwieżdżone niebo. Jakoś z innej perspektywy patrzy się na drugi dzień na swoje codzienne sprawy :). Być może zabierzecie na nie przyszłych naukowców, fizyków lub astronomów – albo po prostu szczęśliwych ludzi, którzy będą umieli patrzeć się w gwiazdy :).

Jeśli tworzycie coś kosmicznego (szczególnie z dziewczynkami), proszę, podzielcie się!

Obserwuj
Podobał Ci się ten wpis? Proszę, udostępnij go dalej. Dziękuję!