Kreatywne konstrukcje – pałac 1001 nocy albo…

Proponując dzieciom różne kreatywne zajęcia, często zapominamy, że należą do nich też kreatywne konstrukcje. Staram się nadrabiać te zaległości.

Poczucie przestrzeni jest ważne w życiu.

Być może ta dysproporcja wynika z faktu, że ogromna większość osób prowadzących zajęcia dla dzieci – kreatywne lub plastyczne – to kobiety, a nam jakoś trudniej zaprzyjaźnić się ze sferą przestrzeni. Trudno się dziwić, bo nawet dzisiaj dziewczynkom proponuje się o wiele mniej zabawek rozwijających myślenie przestrzenne niż chłopcom. A przecież im też są bardzo potrzebne! Sama widzę, jak cierpię z powodu braku zmysłu orientacji i braku wyobraźni matematyczno-przestrzennej (za to matematykę zawsze lubiłam) :). Zwiedzanie nowego miasta, jazda samochodem po nowej dzielnicy, projektowanie w głowie mieszkania stają się stresem i trudnością, a nie przyjemnością.

Kreatywne konstrukcje – pomysł na zabawę w budowanie własnego świata.

Mam dla Was bardzo zajmujący projekt – dla dziewczynek i chłopców:), który łączy konstruowanie i dekorowanie, a jest przy tym bardzo kreatywny. Co wyjdzie na koniec, zależy od pomysłowości, odwagi i upodobań!

baśniowe konstrukcje - zamek 22

Wykorzystaliśmy do niego naturalne klocki, które kosztują niewiele. Produkuje je firma Dabo. Całe pudło XXL wystarczy chyba na parę lat zabaw w kreatywne konstrukcje, ale oczywiście zależy od intensywności i rozmiaru działań :). Jeśli chcecie, możecie też wykorzystać inne elementy – różne walce, sześciany, kulki, talarki itd., które macie w domu i które da się pomalować oraz ozdobić.

Nasz projekt zdarzył się w domu już parę miesięcy temu. Był zajęciem podczas miesięcznej rekonwalescencji. Zabawa trwała parę dni. Powstały niezwykłe budowle, które kojarzą się z pałacami 1001 nocy – oddają klimat pałaców Trzech Króli. Mogą być też szopką bożonarodzeniową :).

baśniowe konstrukcje - zamek 26

Kreatywne konstrukcje w różnych odsłonach.

Mając pod ręką klocki i materiały do kolorowania i ozdabiania, możecie umożliwić dzieciom stworzenie własnego świata – według ich wyobraźni, fascynacji i umiejętności. Może się tym zająć 3-latek, ale też 12-latek, a i niejeden dorosły też się wciągnie. Wystarczy zapewnić materiały zgodnie ze wstępnym zamysłem i zainteresowaniami.

Jeśli będzie to leśna chatka, dajcie zielone, brązowe i inne leśne odcienie. Do tego patyczki, igiełki, naturalne guziki, szyszki, bibułki w naturalnych kolorach, ozdoby z kory brzozy dostępne w sklepach plastycznych, talarki z gałęzi, sznurki i co Wam wyobraźnia podpowie. Wszystko to warto ułożyć zachęcająco w miseczkach jako domowy zestaw kreatywny :).

Jeśli to będzie jakiś nowoczesny, a nawet kosmiczny budynek, dobrze mu zrobi srebrna farba, błękity, granaty, folia aluminiowa, taśmy do obklejania, druciki, metalowe confetti, stare płyty CD i co jeszcze macie w domu w tym klimacie.

Może ktoś woli starożytne mosty lub fortece? Tu już specjaliści od takich budynków znajdą kolory i akcesoria. A może ogrodowa altanka? – w zieleniach, z papierowymi kwiatami i sznurkami oraz romantycznymi ozdobami? Może wstążki, koronki, perłowe guziki, gałązki kwitnących drzew, lawendy (zależnie od pory roku)?.

Jeśli ma to być pałac, możecie użyć materiałów, jak nasze. Poniżej podaję szczegóły, z czego i jak powstały nasze kreatywne konstrukcje.
baśniowe konstrukcje - zamek 4

Materiały na zamek 1001 nocy.

drewniane bezbarwne klocki, klej (w naszym wypadku był to Vikol).

baśniowe konstrukcje - zamek 9

farby (tempery) w odpowiednich kolorach (u nas dosyć radosne, jasne kolory).

ozdoby (serduszka z kory, guziki, cekiny, piórka, wstążeczki, brokat, pomponiki) – to akurat mieliśmy w domu w stylu glamour. Guziczki i serduszka dla złagodzenia „błyskotek” :).

baśniowe konstrukcje - zamek 3

Jakie zalety mają kreatywne konstrukcje stworzone przez dziecko?

Rozwijanie zdolności manualnych, koordynacji, motoryki itd. to oczywistość. Też wrażenia sensoryczne. Przy tym wszystkim nabywa się umiejętności konstruktorskich i rozwija wyobraźnię, zagłębia we własnych pasjach. Najważniejsza jest frajda i satysfakcja. Takie budowle są dziełem dziecka. Stoją na domowej wystawce lub są używane jako unikalne zabawki, lub element dekoracji w scenerii teatrzyku.

Te ze zdjęć, zrobione jesienią, zostały wyciągnięte z szafy na czas Świąt. Babcia uznała, że to piękna szopka świąteczna (czyż nie są często w klimatach orientalnych?), pożyczyła i ozdobiła nimi kominek na czas noworoczny.

Jak powstawały pałacowe budowle?

Dużo było dodatkowych działań w czasie procesu tworzenia budowli. Dziurkowanie tektury, obklejanie różnych elementów. W domu można sobie pozwolić na tę swobodę i eksperymenty, bo jest czas i miejsce (i chwila spokoju dla rodziców :)).

baśniowe konstrukcje - zamek 8

baśniowe konstrukcje - zamek 12

baśniowe konstrukcje - zamek 18

Nie było więc napinki, że coś konkretnego ma powstać od razu. Siena, swoim zwyczajem, „lukrowała” klejem ciasteczka, czyli talarki drewna. Bawiła się dosyć długo w ten sposób. Ja już się nauczyłam, że zawsze może coś wyniknąć z różnych dziwnych działań dziecięcych :). Talarki się przydały – urozmaiciły kreatywne konstrukcje pałacowe. Kolumny wyglądają o wiele lepiej :).

baśniowe konstrukcje - zamek 11

baśniowe konstrukcje - zamek 13

Klejenie i malowanie.

Klejenie i malowanie budowli konstrukcji trwało dwa dni (oczywiście z przerwami). Jak widzicie, farba lała się zmysłowo. Czasem zastanawiałam się, co z tego wyjdzie?, czasem na chwilę dołączałam na wyraźną prośbę.

baśniowe konstrukcje - zamek 15

baśniowe konstrukcje - zamek 16

Gdy już budowle wyschły, podziwiałam je w słońcu. Razem pomalowałyśmy resztę, Siena dokleiła jeszcze swoje talarki. Dzięki bardzo „artystycznemu” potraktowaniu malowania budynków, efekt jest niezmiernie malowniczy. Staranie się, by było równo, gładko nie ma, jak widać, sensu. 🙂 Pociągnięcia pędzelka uwidaczniają charakter i wiek dziecka (nawet zacieki kleju są interesujące). Dzięki temu budowla jest autentyczna. Wygląda też dużo lepiej na koniec, gdy jest już ozdobiona. Widać, że jest handmade i ma charakter!

baśniowe konstrukcje - zamek 17

baśniowe konstrukcje - zamek 19

baśniowe konstrukcje - zamek 20

Ozdabianie – swoboda i wychodzenie poza schematyczność.

No i czas na ozdabianie! Gdybym to robiła tylko ja, byłoby to pewnie bardziej sztampowe. Równe cekiny, pomponiki na szczycie, dyskretny brokat, jakoś zaplanowane piórka… A co robi parolatek? Przykleja spontanicznie cekiny (choć z tym trochę pomagałam, bo nie jest to prosta sprawa dla malucha).

baśniowe konstrukcje - zamek 5

baśniowe konstrukcje - zamek 26

Pompony i piórka pojawiają się w zaskakujących miejscach. Doklejone zostały talarki, które ja po cichu uznałam za mało ładne – jak bardzo się myliłam!

baśniowe konstrukcje - zamek 27

Brokat sypie się „na bogato”.

baśniowe konstrukcje - zamek 25

A wstążeczki okazują się świetną „okleiną” dla kolumn. Nie wpadłabym na to, myślałam, że to będą jakieś „kokardki” itp.

baśniowe konstrukcje - zamek 7

Zadziwiające, z jakim skupieniem mogą być przyklejane nawet przez bardzo ruchliwego przedszkolaka.

Dajcie swoim dzieciom swobodę, a Was zaskoczą nieszablonowymi pomysłami, które Wam wydawałyby się niemożliwe :).

Tak naprawdę trudno oddać urok tych budowli na zdjęciu, szczególnie gdy błyszczą się i rzucają cienie w słońcu lub wieczornym oświetleniu!

baśniowe konstrukcje - zamek 24

baśniowe konstrukcje - zamek 22

baśniowe konstrukcje - zamek 23

follow
Podziel się…