O wyższości postawy nad metodą – cz. 1

Witam po długaśnej przerwie i pozdrawiam  ciepło i promiennie! Poziom energii idzie w górę, gdy w powietrzu wyczuwa się już zapach soczystej zieleni, a nawet kwiatów :). Słońce i przyroda działają cuda, a ja powracam do mojej przygody dzielenia się z Wami codziennymi doświadczeniami i wiedzą o twórczych działaniach dzieci i prowadzeniu kreatywnego życia. 

Kreatywność - o wyższości postawy2

Kreatywność - o wyższości postawy3

Codzienność zwycięża.

Przed przerwą “zdrowotną” miałam już prawie gotowy post o domowych zajęciach rozwijających kreatywność. Cudowne wieści są takie, że współczesna neurobiologia odkrywa, iż to właśnie najbardziej zwyczajne zajęcia stwarzają optymalne środowisko dla rozwoju szczęśliwej, twórczej i inteligentnej osobowości dziecka. Oczywiście przy zaangażowaniu członków rodziny. Polecam w tym temacie książki neurobiologa Geralda Hüthera. Inspirujący i wspierający dzieci w ich rozwoju dom nie wymaga drogich gadżetów, sprzętu albo niezwykłych wycieczek. Są ludzie, którzy „kręcą się po całym świecie”, a ich wyobraźnia i błyskotliwość ani drgnie. Są tacy, co zbierają na kempingowe zwiedzanie Europy jako „podróż życia”, a ich życie jest bogate i ciekawe. Kreatywność - o wyższości postawy5

Chciałam dokończyć ten post i go opublikować, ale … dopadła mnie wątpliwość. Zauważyłam, że w Internecie jest mnóstwo porad, jak wspierać kreatywność – swoją i dziecka – setki instrukcji, co robić, co mówić, a nawet co odpowiadać i jak zadawać pytania, by było … kreatywnie (?). Co więcej, samą kreatywność rozumie się w baaaardzo różny sposób. Podsumowując: jest wiele inspirujących pomysłów, ale … jak odróżnić te wartościowe od tych mniej wartościowych? 

Co to jest kreatywność???

Pomocne będzie zadanie sobie pytania Czym dla mnie jest kreatywność?, Jakie wartości z nią wiążę? Jestem zwolenniczką jej codziennego rozwijania– wprowadzania twórczych elementów, nawyków i zabaw do codziennego życia, bez oczekiwania na siłę oryginalności, bez natychmiastowego przekuwania “kreatywności” w wymierne korzyści. Wierzę, że taka postawa przynosi głębsze i trwalsze korzyści. Wspiera dziecko w rozwoju i daje mu możliwość odkrycia własnego potencjału twórczego, intelektualnego i nie tylko. Buduje bardziej szczęśliwe, twórcze, otwarte i wolne życie 🙂. Zapewnia kapitał na przyszłość,  bo rozwija wyobraźnię i intelekt, ale też ułatwia w dorosłym życiu rozwiązywanie problemów i adoptowanie się do zmieniających okoliczności. 

Czym więc ta kreatywność jest? Bliskie mi jest podejście, które odnosi się przede wszystkim do postawy i cech człowieka. Tak kreatywność definiuje wybitny polski specjalista Krzysztof J. Szmidt („Pedagogika twórczości”)Kreatywny człowiek tworzy nowe i wartościowe rzeczy, idee, pomysły, wynalazki, metody działania itd., a ich wartość związana jest z dobrem, pięknem, prawdą lub użytecznością.

Czy istnieje dziecięca kreatywność?

Być może dziecięca kreatywność nie zbawi świata ani nie zapewni nowych wynalazków, ale w naszym, małym świecie jest bezcenna. Kreatywne dziecko to szczęśliwe dziecko i odwrotnie. Dzieci mają cudowne cechy sprzyjające kreatywności, które z wiekiem tracą, jeśli środowisko nie sprzyja twórczym postawom:

  1. Ogromną ciekawość świata.
  2. Działanie bez schematów – nie raz muszą wymyślić „coś z niczego”.
  3. Umiejętność swobodnej zabawy i spontaniczność.

Kreatywność - o wyższości postawy7

Prawdziwie kreatywni dorośli to właśnie osoby, którym udało się te cechy zachować (“wewnętrzne dziecko”). To niekoniecznie jest “kreatywność”, która „zadowoli szefa” albo „zrobi wrażenie”. Za to pomaga w dużo szerszym wymiarze w życiu – w pracy, w miłości, związkach, zabawie, odpoczynku itd. A zaczyna się od małych, pozornie banalnych rzeczy… O czym w następnych dwóch postach :).

Od czego zależy kreatywność?

Gdybym chciała tu rozwinąć ten temat, trzeba by było napisać podwójny post, a zależy mi na przekazaniu najważniejszej prawdy: kreatywność to nie cecha nielicznych ludzi, ale każdego człowieka. Można ją rozwijać! Tak samo cechy osobowości, które ją wspierają, np. wytrwałość i wewnętrzną motywację, umiejętność radzenia sobie z emocjami, samoświadomość i inne. Zależy też od poziomu intelektualnego i umiejętności poznawczych. Ale uwaga: nie jest ściśle powiązana z ilorazem inteligencji, a zależność całkowicie znika przy ilorazie 120! Są ludzie o wybitnym IQ, którzy w ogóle nie są kreatywni! Skąd takie wyniki? Prawdopodobnie chodzi o to, że przeciętna lub trochę ponadprzeciętna inteligencja pomaga zapewnić odpowiednie warunki: poziom wiedzy, przyzwoity status społeczny, umiejętność radzenia sobie z emocjami i w miarę sprzyjające środowisko.

Postawa przed instrukcją i metodą.

Zachęcam Was do szerokiego rozumienia i praktykowania na co dzień kreatywności! Żadna ślepo stosowana metoda i instrukcja nie zastąpi prawdziwie twórczej postawy, o której będzie więcej w następnym poście. Wasza filozofia życiowa, wasze wartości i relacje są ważniejsze. Tak samo to, czy szanujecie wewnętrzny świat, pasje, wybory i ciekawość świata Waszych dzieci. Czy sami realizujecie się w życiu, czy tylko “wypełniacie obowiązki”.

Kreatywność - o wyższości postawy4

Namawiam też do twórczego stylu działania na co dzień. Szukajcie inspiracji, ale nie kopiujcie dosłownie pomysłów, nie wypełniajcie instrukcji na odtworzenie czyjegoś pomysłu. Obserwujcie swój własny świat, wplatajcie własne pomysły, bawcie się swobodnie, zmieniajcie, przetwarzajcie, eksperymentujcie i twórzcie! Z czasem stanie się to “drugą naturą”.

Zapraszam więc do następnych postów (zrobiła się mała seria) na temat kreatywnych zabaw domowych:

Drugi zaplanowany post: Jak wspierać w domu kreatywność dziecka – zaczynając od naszej postawy i zmian w naszych przyzwyczajeniach mentalnych, jeśli to jest wskazane (u mnie tak i chyba u większości z nas :))

Trzeci post: Domowe kreatywne zajęcia – tu już podam konkretne działania i inspiracje: zdziwicie się, jakie to proste, prowadzić kreatywne życie, gdy uda nam się zmienić nasze nawyki i postawy!

Pozdrawiam 🙂 

follow
Podziel się…