10 rzeczy, które kreatywni ludzie robią inaczej

Jestem świeżo po lekturze książki Scotta Barry’ego Kaufmana i Carolyn Gregoire „Wired to Create”, która zrobiła na mnie  duże wrażenie. W Polsce ukazała się pod trochę mniej zgrabnym tytułem „Kreatywni. I masz pomysł na wszystko”.

Co w niej jest takiego niezwykłego? Autorzy przeanalizowali dotychczasową wiedzę, też najnowsze badania z różnych dziedzin (np. z psychologii i neurologii) dotyczące kreatywnych ludzi i ujęli je w ciekawej perspektywie: Co takiego kreatywni ludzie robią inaczej? Analizują też ludzi wybitnych w swojej dziedzinie – w nauce, sztuce albo biznesie. Rozwiewają wiele mitów dotyczących kreatywności.

Co więc takiego kreatywni ludzie robią inaczej?

1. Spędzają czas na zabawie rozwijającej wyobraźnię.

Jako społeczeństwo nie cenimy swobodnej zabawy, która nie służy żadnemu celowi. Zastąpiliśmy ją rozrywką dla dorosłych i „zajęciami rozwojowymi” dla dzieci. Wielu wybitnych twórców i naukowców wspomina, że w dzieciństwie spędzali mnóstwo czasu na wolnej zabawie. Niestety od 1955 roku systematycznie ograbiamy dzieci z ilości wolnego czasu, zastępując go nauką, zajęciami uzupełniającymi itd. (w Polsce ten trend nasilił się w ostatnich dekadach). Odbija się to nie tylko na ich kreatywności, ale też na zdrowym rozwoju emocjonalnym, społecznym i intelektualnym. Już nie tylko bardziej świadomi rodzice krytykują tę postawę. Teraz i naukowcy zaczęli bić na alarm: ratujmy dzieci, dajmy im bawić się swobodnie!

Dorosłym swobodna zabawa też jest potrzebna. Zarówno w czasie wolnym (by zrzucić napięcie) , jak i … w pracy, gdzie można „pobawić się” zagadnieniem lub problemem – poszukać pozornie „zwariowanych” rozwiązań i pomysłów. Korzyści z zabawy trudno przecenić, np. odblokowanie procesów myślowych, wzrost kreatywności, większa odporność na stres i zmęczenie.

kreatywni ludzie

2. Mają i pielęgnują pozytywną pasję.

Na pewno słyszeliście powiedzenie: Idź za swoją pasją! (Follow your passion!). Ale … nie każda pasja jest zdrowa. Ta pozytywna, wypływająca z wnętrza, wprowadzająca w życie więcej harmonii i kolorów, sprawia, że człowiek czuje się spełniony. Ta obsesyjna przejmuje nad nim kontrolę – sprawia, że uzależnia od niej swoje dobre samopoczucie. Poczucie wartości to wtedy sprawa uznania, osiągnięć lub dawki adrenaliny.

Pozytywna pasja pojawia się często jak olśnienie – czasem w dzieciństwie, czasem później – które rozwija się w ciągu życia. Jest paliwem, podporą i dodaje otuchy w chwilach kryzysu. Kreatywni ludzie muszą być bardzo wytrwali, by osiągnąć sukces – często przechodzą drogę błędów i porażek. Dla nich jednak ta droga jest równie ważna, jak cel. Sprawia im przyjemność, mimo wielu trudów. Pasja staje się częścią ich samych, ich tożsamości i napędza do działania, sprawia, że cierpliwie stawiają następny krok, i następny…

kreatywni ludzie

3. Są marzycielami, którzy pozwalają sobie na „odpłynięcie” w inną rzeczywistość.

Na pewno Was zdziwi, co odkryli naukowcy! Otóż wszelkie „odpływanie” myślami (w tym marzenie na jawie, fantazjowanie, wymyślanie nieprawdopodobnych rzeczy) wpływa bardzo dobrze na nasz mózg. Sprzyja autorefleksji, powstawaniu nowych połączeń myślowych i pomysłów. Angażuje te same części mózgu co kreatywność i wyobraźnia.

Ale uwaga: muszą to być pozytywne i konstruktywne marzenia, które wspierają „kreatywną inkubację”. Wybitni kreatywni ludzie przyznają się, że uwielbiają marzyć na jawie i robią to często od dzieciństwa. Jednak charakteryzują się też (co wykazały badania) ważną umiejętnością szybkiego przechodzenia od stanu marzeń do koncentracji.

Kiedy najczęściej „odpływamy”? W dzisiejszych czasach np. pod prysznicem :). Woody Allen przyznaje wprost, że często wskakuje pod prysznic, gdy szuka nowych pomysłów. Jak to się dzieje? Prysznic to miejsce, gdzie odrywamy się od zajęć i jesteśmy w ruchu – możemy wreszcie odblokować umysł, zobaczyć nową perspektywę i uruchomić kreatywność. Kiedyś ludzie mieli na to inny sposób. Wielcy artyści i myśliciele namiętnie praktykowali spacery. Arystoteles, Nietzsche, Freud, Hemingway, Jefferson, Dickens, Beethoven, Tesla, Kant i Darwin należą do tego zacnego towarzystwa.

kreatywni ludzie

4. Kreatywni ludzie lubią samotność.

Jak on poradzi sobie w przedszkolu, taki nieśmiały? Nie bądź takim samotnikiem, idź do ludzi! – słychać, jak rodzice męczą dzieci, szczególnie wrażliwych introwertyków. A od dorosłych słyszymy: Jak ja nie lubię być sam/a – nudzę się albo siada mi zaraz nastrój.

Ale samotność nie jest wcale taka straszna. Umiejętność konstruktywnego spędzania czasu w samotności jest znakiem dojrzałości w rozwoju emocjonalnym. Samotność to też czas na regenerację oraz możliwość uniknięcia rozpraszaczy. W umyśle pojawia się przestrzeń do refleksji, nowych połączeń myślowych i odnalezienia znaczenia w nowych informacjach lub doświadczeniach.

Nie tylko w tym rzecz. Nasze czasy pełne maili, telefonów, tweetów, postów, aktualizacji, powiadomień sprawiają, że mózg funkcjonuje w trybie awaryjnym (czyli ledwo ciągnie). Łatwo się domyślić, jak wpływa to na kreatywność :(. Samotność to okazja do odpoczynku i powrotu do myślenia na wyższym poziomie. Steve Woźniak, współzałożyciel Apple, powiedział, że większość wielkich wynalazców i inżynierów woli pracować w samotności. Kultura nastawiona na ekstrawertyków szkodzi naszym zdolnościom kreatywnym.

kreatywni ludzie

5. Mają rozwiniętą intuicję i umieją ją wykorzystać.

Pewnie nie jest niespodzianką, że kreatywni ludzie mają przeważnie rozwiniętą intuicję. Autor biografii Steve’a Jobs uznał, że to była jego najważniejsza cecha. Intuicja to umiejętność, która fascynuje ludzi od wieków i od wieków okryta jest mgiełką tajemniczości. Teraz wzięli się za nią … naukowcy wyposażeni w nowe narzędzia, które pomagają im zbadać aktywność mózgu.

A co wykryły badania?

Okazuje się, że w naszym mózgu są dwa „obwody myślowe”: Pierwszy działa spontanicznie, popycha nas do działania często bez naszej świadomości. To z nim związana jest intuicja. Drugi odpowiada za myślenie kontrolowane, podejmowane z wysiłkiem. Osoby, które wpadają na genialne pomysły i/lub podejmują takie decyzje, używają obu „obwodów” i umieją swobodnie przechodzić z jednego rodzaju myślenia na drugi.

kreatywni ludzie

6. Są otwarci na nowe doświadczenia i informacje oraz pożądają nowych wrażeń.

Czy myślicie, że wysokie IQ decyduje najsilniej, czy będziecie kreatywni? Otóż … nie. Najsilniej decydującą cechą jest OTWARTOŚĆ. Przyjmuje różne formy. Może być to ciekawość intelektualna, otwartość na emocje i fantazje, na nowe wrażenia, stany umysłu i doświadczenia. Dzięki tej otwartości wzrasta ciekawość świata i ludzi, spostrzegawczość, wzbogaca się wyobraźnia, rośnie kreatywność, poziom intelektualny, skłonność do refleksji oraz możliwość rozwijania uzdolnień artystycznych.

Często wolimy rutynę i codzienność niż wychodzenie z wygodnej strefy komfortu. Ma to swoją mądrość. Unikamy trudnych doświadczeń, ładujemy baterię. Aby być kreatywnym, potrzebujemy jednak “nowego”, by nie osiąść w banale i rutynie. Czasem może to być nawet coś drobnego, co wprowadzi świeżość do naszych umysłów i codzienności. W ujęciu historycznym kreatywność wzrastała w kulturach, które przeżyły falę imigrantów. Też wśród miejscowych. To, co nowe, niezwykłe i oryginalne wyprowadza nas z wyrobionych torów.

Banał i nuda nie służą kreatywności, ale też … nadmiar wiedzy lub doświadczenia może być barierą przed potrzebną zmianą myślenia (np. przy rozwiązaniu problemu). Oczywiście nie chodzi o chwalenie dyletanctwa. Osoby „z zewnątrz” w jakiejś dziedzinie często dostrzegają to, co nie widzą eksperci. Dlatego tak bardzo podkreśla się dzisiaj zalety łączenia różnych dziedzin i dyscyplin – dzięki temu może znacznie wzrosnąć innowacyjność. Kreatywni ludzie często praktykują poznawanie innej gałęzi nauki albo środka wyrazu – by obudzić w sobie świeżość myślenia.

kreatywni ludzie

7. Kreatywni ludzie widzą więcej – praktykują uważność.

Paliwem dla kreatywności jest nie tylko nasz mózg, ale przede wszystkim realny świat. Kreatywni ludzie uważnie go obserwują. Także siebie i innych ludzi. Więcej dostrzegają, więcej ich intryguje… Potrafią połączyć więcej „kropek”, dostrzec znaczenie i reguły tam, gdzie inni ich nie widzą.

Uważnej obserwacji sprzyja stan umysłu, który można określić jako otwarty, spokojny, nieoceniający i skoncentrowany. Pomaga w tym medytacja – zmniejsza napięcie i poziom stresu, zapewnia stabilniejszy stan emocjonalny, polepsza koncentrację, pamięć i jasność myślenia. Praktykowanie medytacji stały się ważną częścią życia np. dla Steve’a Jobsa i Davida Lyncha. Jest jednak wyjątek: medytacje oparte na wyrzucaniu myśli i rozwijaniu koncentracji mogą ograniczyć kreatywność. Sprzyjają jej za to techniki, w czasie których ćwiczy się bycie świadomym przepływu myśli oraz gładko przechodzi między stanem rozmarzenia i koncentracji.

Niestety większość z nas ma uczucie utknięcia w płytkich wodach na powierzchni umysłu. Żyjemy i pracujemy w taki sposób, że stres, brak snu, bycie na każde zawołanie cyfrowych urządzeń i multitasking pozbawiają nas nie tylko weny, ale też energii i klarownego myślenia. Umiejętność oparcia się pokusie „syreniego śpiewu” cyfrowych rozpraszaczy może być niesłychanie trudna, ale od tego może zależeć nasza zdolność kreatywnego myślenia!

kreatywni ludzie

8. Kreatywni ludzie są często wrażliwi.

Być może wrażliwość to cena, która kreatywni ludzie płacą za swoje zdolności?… Wrażliwi ludzie mają często przez to trudniej. Ale ta wrażliwość może zamienić się w siłę. Okazało się, że wrażliwi ludzie często są bardziej świadomi i dojrzalsi. Dlaczego? Muszą dać sobie radę z emocjonalnymi wyzwaniami i przejść wewnętrzną transformację. Nauczyć się przy tym akceptować siebie i innych. Szukać kreatywnych rozwiązań problemów i podejmować w życiu ryzyko.

różne rodzaje wrażliwości. Można mieć niską granicę tolerancji sensorycznej, można mieć wrażliwość intelektualną, estetyczną, emocjonalną i związaną z wyobraźnią. Każda z nich jest darem i wyzwaniem. Piękni ludzie nie zdarzają się ot tak po prostu, napisała Elisabeth Kübler-Ross.

kreatywni ludzie

9. Trudne doświadczenia przekuwają w siłę.

Aż prawie 70 procent ludzi, którzy mają za sobą traumatyczne lub trudne przeżycia, przeżyło transformację osobowości. Potwierdzają to liczne badania. Ich świat legł w gruzach i muszą na nowo siebie zdefiniować. Z zaskakującymi skutkami: bardziej doceniają życie, mają głębsze relacje z ludźmi, są bardziej rozumiejący i współczujący. Paradoksalnie … silniejsi psychicznie, bardziej uduchowieni, widzą więcej możliwości w życiu i są bardziej kreatywni.

Wielu artystów przekłuło swoje trudne doświadczenia w sztukę. Frida Kahlo nacierpiała się wiele z powodu choroby, a tworzenie było dla niej ratunkiem. Oczywiście drogą do kreatywności nie jest gloryfikowanie w praktyce cierpienia. Nie trzeba mieć trudnych doświadczeń, by być kreatywnym – inspiracją mogą być też pozytywne doświadczenia życiowe, które wprowadzają nas w inny wymiar patrzenia, rozumienia i odczuwania.

kreatywni ludzie

10. Myślą nietuzinkowo, są nonkonformistami.

Henri Matisse wprowadził malarstwo europejskie w nową epokę. Powiedział, że kreatywność wymaga odwagi. Ludzie kreatywni są niepokorni – nie rozstają się też ze swoim „wewnętrznym dzieckiem”. Nie wyrastają z „dziecinnych” i „nierozsądnych” pytań: Co? Jak? Dlaczego? Odrzucają powszechne banały i konwencjonalny sposób myślenia.

Odwaga kreatywnych ludzi dotyczy różnych dziedzin – świata sztuki, biznesu, filozofii, czy nauki. Inwestują własny czas i pieniądze w coś, co pokażą światu i bardzo prawdopodobne, że zostanie odrzucone. Podejmowanie ryzyka i odwaga takich ludzi jest często przeoczona. Dlaczego? Jako społeczeństwa, wcale nie hołubimy tak bardzo kreatywności. Doceniamy ją po fakcie, gdy okaże się użyteczna. Nawet naukowcy skarżą się, że ich środowisko blokuje nowe, świeże idee, faworyzuje te, które potwierdzają stary paradygmat.

Dlaczego tak się dzieje? Ludzie często wolą zachować status quo, nawet gdy im już doskwiera. W wypadku naukowców (albo różnego rodzaju lobby) to też obrona swojej pozycji. Z drugiej strony, nie jest to mechanizm jednoznaczny. Czasem niechęć do zmian bierze się z nieufności – niechęci do narzucanych rozwiązań. Gorzej, gdy towarzyszy temu wąski horyzont myślowy oraz niewrażliwość na świat i ludzi. Jako społeczeństwo jesteśmy jednak represyjni wobec kreatywności. Blokujemy ekspresję i pozytywną zmianę, która może prowadzić do uzdrowienia. Te procesy potrzebują czasu.

kreatywni ludzie

Jestem ciekawa, czy sami postępujecie i czujecie w życiu podobnie? Czy Wam to pomaga, czy przeszkadza? Może jednak łagodniejszym okiem spojrzycie na wiele zachowań i zwyczajów 😉

 

Obserwuj
Podobał Ci się ten wpis? Proszę, udostępnij go dalej. Dziękuję!