Malowanie akwarelami i solą – baśniowe pejzaże

Pokażę Wam świetną zabawę akwarelkami i solą. To technika, która pozwala wyczarować obrazki i tła ze świata baśni i fantastyki. To zaproszenie do rozwijania wyobraźni, do eksperymentów i przy okazji przyjemna zabawa angażująca zmysły.

Odpowiednia dla małych dzieci, starszych i całkiem dorosłych. Gdybym miała czas, chętnie bawiłabym się w ten sposób sama 🙂 – wymyślała różne połączenia i przechodzenie kolorów oraz efekty specjalne wywołane przez różne rodzaje soli, nakładanej w różny sposób. Kombinacji jest mnóstwo.

Polecam wcześniej wprowadzić dzieci w świat samych akwarelek. Kartka, pędzelki i akwarelki bez żadnych wynalazków. Lepiej nie zarzucać mnogością materiałów, technik i pomysłów. Zostawić przestrzeń dla samodzielnych działań i wyborów, badania możliwości. Czyli: najpierw poznajemy akwarelki – jak się nimi maluje, jak miesza kolory, jak rozprowadza na papierze – a potem malujemy z użyciem soli.

Malowanie akwarelami i solą

Malowanie akwarelami i solą – co będzie potrzebne:

Farby akwarelowe – w pastylkach lub wodne (może być rozpuszczony barwnik spożywczy) – wystarczą 2-3 kolory.

Pędzelki – najlepiej trochę grubsze, aby nie zmęczyć się, zamalowując całą kartkę (a może wiele kartek :)). Dla młodszych dzieci dobrze mieć oddzielny pędzelek do każdej farby.

Kartki papieru – idealnie do akwarelek, a jeśli nie macie, grubsze kartki technicznego bloku. Znalazłam przez wyszukiwarkę cenową blok akwarelowy A3 (210 g, 10 kartek) za 5 zł. Z pewnością odbiega jakością od tych droższych, ale do zabaw domowych wystarczy.

Sól – jeśli chcecie pobawić się w różne efekty, można kupić trzy grubości, np. zwykła kuchenna, trochę grubsza i bardzo gruba.

Ochrona na stół – cerata, mata, papier pakowy itp.

Ręczniki papierowe i ubranie robocze.

Malowanie akwarelą i solą 10

Malowanie kartki.

Kartkę warto pomalować, nie żałując farby. Małe dzieci nie mają z tym problemu – lubią przeważnie nakładać akwarelki szczodrze. Choć oczywiście może zdarzyć się dziecko, które lubi nakładać powoli niewielkie ilości. Do preferencji i charakteru możemy dopasować rozmiar kartki. Chodzi o to, aby nie wyschła, aby to była technika malowania mokre na mokrym. Możecie też wstępnie zmoczyć kartkę mokrym pędzlem lub gąbką.

U nas powstały piękne podmorskie głębiny. Chciałam użyć jaśniejszego niebieskiego, ale Siena wolała bardziej „konkretny” odcień. Nie dała go więc rozwodnić. I bardzo dobrze, bo na granacie lepiej widać efekt działania soli.

Gdy na jeszcze niewyschniętej farbie punktowo nakłada się inny kolor, farba pięknie się rozchodzi i miesza, powstają fantastyczne wzory. U nas zielone plamy rozlały się po morskiej głębinie – może są to plamy mieniącej się wody, może rośliny? :).

Malowanie akwarelą i solą 11

Malowanie akwarelą i solą 12

Sypanie soli na mokry obrazek.

To jest chyba ulubiony punkt młodszych dzieci :). Nabieranie i sypanie soli – czasem dużo, czasem po ziarenku … Różne grubości soli. Może to być delikatne sypanie, a może też (jak w naszym przypadku) mocniejsze wcieranie w niektóre miejsca. Powstają wtedy ciekawe faktury. Sól zaczyna powoli działać i „czaruje” na obrazku. Ważne, aby obrazek wciąż był wilgotny, aby farba jeszcze nie wyschła.

Malowanie akwarelą i solą 13

Malowanie akwarelą i solą 14

Czekanie na efekt i oczyszczanie z soli.

Ostateczny efekt widać jednak dopiero po wyschnięciu. Trzeba zostawić kartki i czekać – taka lekcja cierpliwości :). Gdy kartka jest już sucha, można obsypać sól, która się nie przykleiła. Resztę zeskrobać linijką lub twardą tekturką. Albo zostawić przyklejone drobinki soli – ich faktura tworzy dodatkowy efekt. Spróbujcie przejechać po nich dłońmi lub palcami :). Są też miejsca, w których sól na tyle podziałała na powierzchnię, że nawet oczyszczona kartka nabiera delikatnej, intrygującej chropowatości. Czuć ją pod palcami.

Malowanie akwarelami i solą

Malowanie akwarelami i solą

Bajeczny świat wyobraźni.

Efekty są przepiękne! Każda kartka to osobny świat. Parę zrobiłam ja, większość dziecko. Możecie pobawić się w zgadywanki, z czym się kojarzy powstały obrazek – niekoniecznie zamalowując tak jak my, całe tło. To świetna okazja do rozwijania wyobraźni. Można też dopełnić obrazek flamastrem – dorysować linie lub kształty, które będą dopełnieniem kolorowych plam.

Pomysłów tematycznych na malowanie akwarelami i solą może być mnóstwo. Zależnie od użytych kolorów np. kosmos, burza piaskowa, lodowa kraina, łąka, Gwiezdne Wojny, baśniowy zamek, dżungla … Co które dziecko lubi, co je fascynuje, co mu przychodzi do głowy…

Zapraszam Was do zabawy!

Obserwuj
Podobał Ci się ten wpis? Proszę, udostępnij go dalej. Dziękuję!