Świąteczne kartki DIY i dobre życie w realu

Przyznaję, że rzadko wysyłałam kartki świąteczne. Nawet takie kupione. Moje życie często przebiegało w dużym pośpiechu – ledwo zauważałam święta i specjalne okazje. Nie było miejsca na celebrację. Dopiero z czasem dotarło do mnie, jak niedobry ma to wpływ na życie. Nawet jeśli czujemy się zawaleni obowiązkami (a właściwie tym bardziej!), potrzebne jest znalezienie czasu na zatrzymanie się i cieszenie się chwilą, jej atmosferą i charakterem. Inaczej po co się żyje? By odhaczać kolejne obowiązki w kalendarzu???

Świąteczne kartki DIY – odtrutka na pośpiech i wirtualny świat

Gdy w domu jest dziecko/dzieci, mimo masy nowych obowiązków, jakoś łatwiej znaleźć czas na dziwne zajęcia, które wcześniej nie przychodzą do głowy. Na przykład na świąteczne kartki DIY, czyli własnej roboty :). Oto powody:

1. Nie chcę uczyć dziecka podejścia do życia, w którym nie ma miejsca na cieszenie się wspólnym czasem i przeżywaną chwilą. W zamian jest presja, pośpiech i automatyczne życie od obowiązku do obowiązku.

2. Czuję się jakoś usprawiedliwiona, że spędzam czas na pozornie dziecinnych rzeczach, jak tworzenie kartek świątecznych. Jednak dzięki temu można odetchnąć, rozwijać kreatywność, a przede wszystkim spędzić wspólnie czas oraz wysłać bliskim coś osobistego i unikatowego -piękną ozdobę świąteczną.

3. Chcę tworzyć radosne rytuały i celebrować specjalne okazje, gdy dziecko już świadomie je przeżywa. Święta są doskonałą okazją. Prezenty i jedzenie na stole to nie wszystko.

4. Chcę je w ten sposób uodpornić na zalew świata wirtualnego, z którym prędzej czy później się spotka i będzie miało wiele wyzwań z nim związanych. Dobrze jest zakorzenić dziecko w świecie rzeczywistym, nauczyć, że czas spędzony z innymi ludźmi na żywo, nie przez media, jest najcenniejszy.

Zrobiliśmy więc pierwsze wspólne kartki świąteczne :). Powstały na skrzyżowaniu pomysłów – w końcu to wspólne rękodzieło :). Wykorzystaliśmy techniki, które u nas przewijają się przez ostatnie miesiące: akwarele, kredki świecowe, odbijanki oraz kolaż. Wybrałyśmy motyw choinki i bałwanka, gdyż oba są wdzięczne dla przedszkolaka :). Możecie sami stworzyć swoje wersje tych kartek! Inaczej ubrać choinkę, inaczej ubrać bałwanka! Dziś pokażę wersję choinkową.

świąteczne kartki diy 12

Potrzebne materiały:

1. Papier dobrej jakości na same kartki. Ja użyłam brązowego papieru eco ok. 250 g oraz kremowych kartek z bloku do malowania farbami akrylowymi 300 g, które mają idealną grubość i fantastyczną jakość. Spokojnie może być też cieńszy papier.

2. Linijka, ołówek i nóż introligatorski oraz gruba tektura jako podkładka do cięcia.

3. Kartki do drukarki A4 potrzebne do wycięcia kształtów choinek.

UWAGA: Być może wpadniecie na całkiem innym pomysł, jak wykorzystać technikę naszych kartek świątecznych. Może, zamiast choinki stworzyć bombki, bałwanki, szopki, aniołki itd.! Myślę, że możliwości są nieograniczone :).

4. Kredki świecowe ciemne/jasne lub świeca, farby akwarelowe (sprawdza się barwnik spożywczy rozpuszczony w wodzie), nożyczki, gruby pędzel oraz mata/cerata ochronna na stół.

5. Gałązki drzewa iglastego o płaskich igłach (typu jodła).

Jeśli tworzycie inne tematy (bombki, szopki, aniołki itd.), to możecie podłożyć coś innego, co jest płaskie i dobrze się odbije, np. koronkę, liście, wstążkę, tekturę falistą, a nawet pocięte kartki.

świąteczne kartki diy 4

6. Ozdoby według uznania.

Na naszych kartkach są cekiny jako bombki. Brązowy papier jako pieńki choinki. Gwiazdka na czubek drzewa (tu z kory brzozowej lub brokatowe).

Kolorowy lub kremowy papier na śnieżynki (kolor śnieżynek dobrany do całej koncepcji i tła). Potrzebny będzie dziurkacz śnieżynkowy (bardzo tanie, dostępne w wielu sklepikach z materiałami plastycznymi dla dzieci i nie tylko).

Ewentualnie inne elementy wg tego, co w domu, co się podoba, by ozdobić choinkę – kawałki sznurka, guziczki, pomponiki, złotka, brokat itd.

7. Klej do przyklejania elementów, marker do napisów.

Świąteczne kartki DIY – wykonanie:

1. Przygotuj papier dobrej jakości na składane kartki świąteczne. Wytnij z nich nożem introligatorskim planowany rozmiar kartki. My mamy kartki o rozmiarze 25×17,5 cm, złożone na pół. Na środku kartki przejedź delikatnie ostrzem nożyczek, tak by łatwo ją było złożyć na pół.

świąteczne kartki diy 8

2. Teraz na zwykłej, cienkiej kartce do drukarki narysuj wzorki białą świeczką, tak jak widać na zdjęciu poniżej (imitujące układ gałęzi na choince). Druga opcja to podłożenie pod kartkę gałązek drzewa iglastego i pocieranie kartki kredką świecową, tak że tworzy się wzór na wierzchu.

świąteczne kartki diy 6

świąteczne kartki diy

3. Taką kartkę pomaluj zieloną farbą akwarelową. Możesz zmienić odcień na bardziej „leśny”, dodając trochę brązu, czerni lub brunatnego. Jak widzicie, u nas powstawały różne odcienie.

4. Wysusz kartki na kartonie itp. Dzieci lubią nakładać dużo farby akwarelowej. Może być sporo zabawy z odklejaniem od maty i przenoszeniem na tekturę bez porwania mokrych płacht.

świąteczne kartki diy 2

5. Wytnij na nich kształt choinki według własnego pomysłu o dopasowanym rozmiarze. Poniżej różne eksperymenty ze wzorkiem i odcieniem.

świąteczne kartki diy 3

świąteczne kartki diy 11

6. Przyklej trójkąt na kartce. Doklej pieniek i gwiazdę. Ozdób i „ubierz” choinkę według własnych upodobań. My wybrałyśmy metaliczne cekiny i gwiazdki brzozowe. Wokół przykleiłyśmy śnieżynki wycięte dziurkaczem (przyjemnie kremowy papier z IKEI), które udają śnieg.

7. Markerem napisałam „Cicha noc”, a Siena poprawiła – dziecięce pismo dodaje kartce charakteru :).

8. W środku dokleiłyśmy kolorowe gwiazdki, które Siena jakiś czas temu, gdy zakupiłam dziurkacz, hurtowo produkowała. No i czas na napisanie życzeń! Czasem też kawałek sznurka, by było jeszcze bardziej trójwymiarowo.

świąteczne kartki diy 10

Nie spieszcie się, dajcie sobie trochę oddechu 🙂

W ten sposób można przez jeden wieczór wykonać nawet 15 kartek. My się nie śpieszyliśmy. Nasze świąteczne kartki DIY powstawały po trochu każdego wieczora w tym tygodniu. Leżały na stole i wolnych chwilach po południu były dekorowane i uzupełnianie. Każda kartka jest trochę inna. Mają inne gwiazdki, cekiny, śnieżynki, sznurki itd.

Życzę Wam udanej zabawy! A jeśli nie macie czasu, nie przejmujcie się 🙂 . Nie da się wszystkiego ogarnąć ;). Najważniejsze to nie być zestresowanym i nie myśleć, że wszystko ma być zapięte na kokardkę, kosztem nastroju, życzliwości i samopoczucia.

świąteczne kartki diy 9

Życzę Wam udanej zabawy! A jeśli nie macie czasu, nie przejmujcie się 🙂 . Nie da się wszystkiego ogarnąć ;). Najważniejsze to nie być zestresowanym i nie myśleć, że wszystko ma być zapięte na kokardkę, kosztem nastroju, życzliwości i samopoczucia.

follow
Podziel się…